Spīķeru ēka, kurā atrodas “Saskaņas” birojs, 11 gadus ir bez ekspluatācijas atļaujas – Būvvalde uzsāk lietu

8 komentāri
Spīķeru ēka, kurā atrodas “Saskaņas” birojs, 11 gadus ir bez ekspluatācijas atļaujas – Būvvalde uzsāk lietu
JĀNIS ZVĒRS, TV3 ZIŅAS

Rīgas būvvaldes uzmanības lokā nonācis Spīķeru nams, kurā darbojas vairāki tirgotāji un atrodas arī partijas “Saskaņa” birojs. Izrādās, nams pēc remontdarbiem 2008. gadā vēl aizvien nav nodots ekspluatācijā, un teorētiski tajā cilvēki nedrīkstētu uzturēties.

Spīķeru būve Maskavas ielā 4 ekspluatācijā nodota Otrā pasaules kara laikā, 1940. gadā. 2008. gadā ēkai bija izveidots telpu pārplānošanas projekts, kam izsniegta atļauja. Būvdarbi pabeigti, bet tā arī ekspluatācijā ēka nodota nav. Cik droši telpās atrasties – nevar galvot neviena būvniecību uzraugošā iestāde.

Būvniecības likuma 21. pants nosaka, –  būvi aizliegts izmantot līdz tās pieņemšanai ekspluatācijā.

Vienīgais izņēmums, ja būvprojektā iekļauts izvērtējums par būves izmantošanas pieļaujamību būvdarbu laikā, izmantošanas nosacījumi, bet attiecībā uz ēkām — arī aprēķini par būvmateriālu pieļaujamo svaru un montāžas slodzi uz nesošajām konstrukcijām, kuri iekļauti būvprojekta sastāvā esošajā darbu organizācijas projektā.

“Lai praksē pārliecinātos, kas ir izbūvēts, tuvākajā laikā apsekosim objektu un noskaidrosim, vai ir pieļaujama telpu ekspluatācija, vai nav,” saka Rīgas Būvvaldes pārstāvis Edgars Butāns.

Tomēr ārkārtas evakuācija ēkā nav plānota. “Tas pirmais solis, ka sūtīsim īpašniekam pieprasījumu sniegt viedokli, ko pieprasa arī administratīvais process. Un tad arī izvērtēsim, kādi ir apstākļi, kādēļ īpašnieks nav nodevis būvdarbus ekspluatācijā,” skaidro Butāns.

Ēkā atrodas vairāki veikali un “Saskaņas” birojs, kurā vairākkārt rīkotas preses konferences. Tomēr valsts iestādēm nekādu ziņu par to, cik droši te uzturēties, nav. Tuvākajā laikā, neprecizējot, kad tieši, Būvvalde veiks pārbaudes ēkā.

Spīķeros atrast apsaimniekotāju nav tik vienkārši. Adresē, kas norādīta mājaslapā, atrodas zobārstniecības klīnika. “Spīķeru namu” birojā sastaptais darbinieks, kurš tiek deleģēts atbildēt, uzsver, ka nevēlējās runāt kameras priekšā, arī valodas barjera traucē precīzi paust uzņēmuma viedokli.

Vēlāk Spīķeru pārstāvis atsūtīja šādu e-pastu: “Man ir zināms, ka ēka tika nodota ekspluatācijā. Iespējams, ir ārējas reklāmas neatbilstības, kuras ir izvietotas uz ēkas, jo nomnieki izvieto paši, sākotnējas ārējās skices saskaņo ar mums.”

SIA “Spīķeru nami” pieder Aleksandram Babenko un Igoram Bukovskim. Babenko ir mazumtirdzniecības uzņēmuma “Mego” lielākais akcionārs, kādreizējais “Mono” holdinga līdzīpašnieks. Pērn Babenko Saskaņai ziedojis 12 500 eiro, 2016. gadā Zaļo un Zemnieku savienībai 10 000 eiro.

“Spīķeru nami” pērn iekļuva skandālā – uz nama sienām nesaskaņoti izvietoja milzīgus reklāmas plakātus ar Ušakova, viņa sievas un Vjačeslava Dombrovska ģīmetnēm. Pat pēc KNAB lūguma paušanas “Spīķeru nami” aģitācijas plakātus nenovāca, KNAB pieņēma lēmumu par aģitācijas piespiedu novākšanu.

Plašāk par tematu – TV3 Ziņu sižetā