Spēkā stājies jauns aizliegums: tvaika nosūcējiem turpmāk jābūt atvienotiem no ventilācijas šahtām

15 komentāri
Spēkā stājies jauns aizliegums: tvaika nosūcējiem turpmāk jābūt atvienotiem no ventilācijas šahtām
Ilustratīvs foto. (AIGARS EGLĪTE, F64)

Ugunsdzēsēji ir sākuši pārbaudīt, kā iedzīvotāji ievēro jauno aizliegumu no šā gada daudzdzīvokļu namu ventilācijas šahtās ievadīt virtuves tvaika nosūcējus. Šobrīd gan tiek solīts sodīt tikai tos, kuri neko mainīt negrasās un ignorēs prasības. 

No 1. janvāra dzīvokļiem, kuros ir gāzes iekārtas, jābūt aprīkotiem ar ventilācijas atverēm. Daudzi iedzīvotāji šajās ventilācijas šahtās ir ievadījuši tvaika nosūcējus no gāzes plīts, jo, piemēram, padomju laikā celtajos namos speciālu šahtu tvaiku nosūcējam nav. Tagad ugunsdzēsēji sākuši apsekot namus un pārbaudīt vai prasības tiek ievērotas.

“Mums nav mērķis sodīt par to, ka cilvēki pārkāpuši, mums mērķis ir nodrošināt drošību, tai skaitā to cilvēku, kas tur dzīvo un kas blakus dzīvo, daudzdzīvokļu māja ir kopīpašums, un jums jārūpējas par drošību,” saka VUGD pārstāvis Dzintars Lagzdiņš.

Ja ventilācijas šahtai pieslēgts tvaika nosūcējs, ventilācija nenotiek, turklāt gaiss un smakas no vienas virtuves caur šahtu tiekot iepūstas citā. Kaut arī šī prasība bija zināma jau pirms diviem gadiem, cilvēki tikai tagad par to sākot interesēties. Būvvaldē skaidro, ka nekādā gadījumā nedrīkst uzsākt patvaļīgas pārbūves. Ir jāizstrādā projekts, jāsaskaņo, jāsaņem būvatļauja.

“Būs nepieciešams arhitekts, būvinženieris un ventilācijas iekārtu speciālists, tas ir laiks, līdzekļi, tas ir sarežģīti,” norāda Rīgas pilsētas Būvvaldes pārstāvis Edgars Butāns.

Eksperti iesaka izmantot tvaika nosūcējus, kas paredzēti īpaši šādiem gadījumiem. Tomēr būvvaldē esot iesniegti arī vairāki pārbūves projekti, viens no tiem nama siltināšanas ietvaros, kur paredzēts izbūvēt speciāli tvaika nosūcējiem paredzētu kanālu. Individuāli gan neviens šādu pārbūvi pagaidām neesot uzsācis.

“Tas nebūs ērtākais un lētākais risinājums, ja ir vēlme individuāli risināt šo problēmu, tad, mūsu ieskatā, būtu jārisina esošais tvaika nosūcējs,” pauž Rīgas pilsētas Būvvaldes pārstāvis.

Ugunsdzēsēji sākuši apsekot namus un pārbaudīt, vai prasības tiek ievērotas: “Tajos dzīvokļos, kur tiekam iekšā un mūs ielaiž, jau pārbaudām un veicam sarunas, uzrunājam cilvēkus, pārbaudes esam veikuši un turpmāk arī veiksim.”

Ja pārkāpums tiks konstatēts, tad par ugunsdrošības prasību pārkāpšanu fiziskajām personām var uzlikt naudas sodu no 30 līdz 280 eiro, juridiskajām personām – no 200 līdz 2400 eiro. Kopumā saistībā ar jaunajām prasībām VUGD jau saņēmis ap 30 sūdzībām.
15 komentāri