Spēkā stājas daudzas svarīgas izmaiņas likumos un noteikumos. Kurām pievērst īpašu uzmanību?

1 komentārs
Spēkā stājas daudzas svarīgas izmaiņas likumos un noteikumos. Kurām pievērst īpašu uzmanību?
CARO / SCANPIX

Stājas spēkā daudzas iedzīvotājiem svarīgas izmaiņas likumos un noteikumos. Valsts kanceleja apkopojusi būtiskākās no tām katras nozares ministrijā. Kādām izmaiņām jau no šodienas pievērst uzmanību?

No šodienas Latvijā dzimušiem bērniem vairs netiks reģistrēts Latvijas nepilsoņa statuss. Izmaiņas gan skars salīdzinoši nelielu cilvēku skaitu – pēdējā laikā vecāki nepilsoņa statusu izvēlas tikai dažiem desmitiem bērnu gadā.

Visiem 9. klašu skolēniem noslēguma eksāmeni būs jākārto tikai latviešu valodā, izņemot eksāmenus citu valodu priekšmetos.

Maksimālais ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliekamais minimums būs 300 eiro mēnesī, kas ir par 70 eiro vairāk nekā pērn. Savukārt no 440 eiro līdz 500 eiro mēnesī palielināta ienākumu robeža, līdz kurai piemēro maksimālo neapliekamo minimumu.

Nedaudz pieaugs pensionēšanās vecums – pensijā varēs doties no 63 gadu un deviņu mēnešu vecuma, ja sociālās apdrošināšanas stāžs nav mazāks par 15 gadiem. Savukārt tie, kuriem tas ir 30 gadi, varēs pensionēties divus gadus ātrāk. Nākamgad nedaudz pieaugs minimālās pensijas apmēri, bet par aptuveni 15 eiro – invaliditātes pensijas.

Bezdarbnieka pabalsta izmaksas ilgums saruks – no šā gada tie būs astoņi mēneši. Tiks paaugstināts arī garantētais minimālais ienākumu līmenis  – no 53 līdz 64 eiro mēnesī uz personu ģimenē.

Par slima bērna kopšanu vienam no vecākiem slimības pabalstu sakarā izmaksās līdz pat atvases pilngadības sasniegšanai un par ilgāku darbnespējas periodu. Nedaudz samazināti pacientu līdzmaksājumi, veicot izmeklējumus un apmeklējot speciālistu.

Bet aptiekām no aprīļa būs pienākums izsniegt zāles ar iespējami zemāko pacienta līdzmaksājumu. Rezultātā pacients nepārmaksās, pērkot kompensējamos medikamentus, bet zāļu ražotāji būs ieinteresēti mazināt cenu.

No janvāra vidus pieaugs maksa par braucieniem reģionālajos maršrutos – autobusos par 10 centiem, bet vilcienos – par 10 līdz 20 centiem.

Vēl ir paredzēta pilnīga pāreja uz elektronisku būvniecības procesa dokumentu apriti.

Vairāk par tematu – TV3 Ziņu sižetā

1 komentārs