Specvienība Rīgā aptur ”čaulas bankas” darbību! Aizturētas trīs personas

Pievienot komentāru
Specvienība Rīgā aptur ”čaulas bankas” darbību! Aizturētas trīs personas
FOTO: LETA

Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde (ENAP) Rīgā, kādās biroja īrētās telpās aizturēja personu grupu, kas nodarbojās ar noziedzīgi iegūto līdzekļu legalizāciju lielos apmēros, veicot ”čaulas bankas” darbības funkciju. Uzsākts kriminālprocess, kura ietvaros aizturētas trīs personas.  

Saskaņā ar Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likumu Latvijā ir aizliegta ”čaulas banku” darbība.

Par ”čaulas banku” tiek uzskatīta kredītiestāde, kuras vadības, personāla vai finanšu pakalpojumu sniegšanas vieta neatrodas valstī, kurā tā ir reģistrēta, un kurai nav tās darbību uzraugošās institūcijas, kā arī persona, kura sniedz kredītiestādes pakalpojumiem līdzīgus pakalpojumus, veicot bezskaidras naudas pārskaitījumus trešās personas uzdevumā, un kurai nav tās darbību uzraugošās un kontrolējošās institūcijas.

ENAP darbinieki noskaidroja, ka šāda nelegāla iestāde, iespējams, darbojas Rīgā, īrētās biroja telpās. Pārbaudot informāciju, tika konstatēts, ka vairākas personas veic nelikumīgu darbību, kas atbilst ”čaulas bankas” funkcijām, un veic noziedzīgi iegūto līdzekļu legalizāciju lielos apmēros.

Šajā noziedzīgajā darbībā bija iesaistīti arī vairāki cilvēki, kuri veica tehnisko darbu: sastādīja fiktīvus līgumus par it kā veiktiem darījumiem, veica pārskaitījumus atbilstoši iesaistīto personu norādījumiem, kā arī nodrošināja IT atbalstu.

Šīs personas savas darbības aizsegam izmantoja vairākus uzņēmumus Latvijā, Igaunijā, Polijā, Krievijā un citās valstīs, kā arī to norēķinu kontus vairākās kredītiestādēs. Maksājumu apjoms, ko ikdienā veica ”čaulas banka”, sasniedza pat vairākus miljonus eiro.

Aizturētas kopumā trīs personas – ārvalstu pilsoņi. Lai nodrošinātu, ka netiek iznīcināti pierādījumi, Valsts policija veica kratīšanu biroja telpās, kur atradās ”čaulas banka”, tam piesaistot arī pretterorisma vienību Omega.

Kratīšanas laikā izdevās izņemt svarīgus pierādījumus – vairākus maksāšanas līdzekļus, informācijas nesējus, naudu, dokumentus un ”melnās grāmatvedības” pierakstus. Saistībā ar notikušo uzsākts kriminālprocess par aizliegtu uzņēmējdarbību un par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu lielā apmērā. Izmeklēšana lietā turpinās.