Spēcīgās lietavas un vējš Zemgalē un Kurzemē izpostījis labības laukus

Pievienot komentāru
Spēcīgās lietavas un vējš Zemgalē un Kurzemē izpostījis labības laukus
FOTO: LETA

Lauksaimnieki nobažījušies, jo šā iemesla dēļ graudu raža varētu būt par 10-15% zemāka.

Labības lauki briedumā sāk pamazām zeltaini mirdzēt, taču daudzviet vārpas ir noliektas veldrē. Zemgalē lielas veldres platības novērotas ziemas kviešu laukos, kuros iesēta viena konkrēta graudu šķirne.

Indriķis Vēveris, agrofirmas Tērvete agronoms

Šogad veldrē krīt Edvīns – ļoti laba šķirne, gan agrīnuma ziņā, gan ziemcietības ziņā, bet viens mīnuss – veldres noturība! Pie šī gada labvēlīgajiem augšanas apstākļiem – mitrums, siltums, viņa izmanto potenciālu, vārpas ir lielas, smagas, lietus līst, tāpēc krīt veldrē.

Foto

Šīs šķirnes rudziem ir ļoti garš un veldres neizturīgs stiebrs, jo vārpas ir lielas un smagas – tieši spēcīgās lietavas un vējš labību noliecis.

Veldrē sakritusi labība ir daudzviet – šādi izskatās lauki, kurus skārusi veldre, tos ir grūtāk novākt un arī raža ir zemāka.

Agronomi atzīst, ka veldrē krīt tie lauki, kas saņēmuši augstāku slāpekļa mēslojuma normu, kā arī tie lauki, kuros ir pieļautas kļūdas, lietojot augu augšanas regulatorus.

Kurzemē dažviet cietuši ziemas kvieši, kā arī rudzi un atsevišķi vasaras miežu lauki. Zemgalē – ziemas kvieši Edvins, bet Latgales un Vidzemes reģionos veldre novērota dažviet, kur sējumi bijuši sabiezināti.

Lauksaimnieki atzīst, ka veldres nodarītais kaitējums uzskatāms par nenozīmīgu, tomēr raža varētu būt mazāka. Veldres skartos laukus būs grūtāk kult, tie ir zemu jāpļauj un tas rada lielākas iespējas atsisties pret akmeņiem vai salauzt tehniku. Lauksaimnieki lēš, ka graudaugu raža kopumā varētu būt laba.

Agrākos ziemas kviešus plānots vākt jūlija pašās beigās vai augusta sākumā. Pašlaik kviešu laukos vēl notiek grauda attīstība. Pērn, Latvijā, graudu kopraža sasniegusi visu laiku rekordu – trīs miljonus tonnu.

Video