Spēcīgais vējš Latvijā bojā elektrolīnijas, ietekmējot tūkstošiem cilvēku

0 Komentāru

Pēdējā diennakts saspringta “Sadales tīkla” elektromontieru brigādēm, cenšoties atjaunot vēja postītās elektrolīnijas. Pirmdienas rīta pusē bez elektrības bija daudzi tūkstoši cilvēku.

Spēcīgā vēja dēļ bez elektrības bija palikuši pat 14 tūkstoši klientu. Elektrolīniju postījumu novēršanai piesaistītas 85 brigādes. Visvairāk traucējumu bijuši Zemgalē un Pierīgā – ne tikai mājsaimniecībām, bet arī uzņēmumiem, pat medicīnas centram Baldonē. ”Sadales tīkls” brigādes sūtīja jau naktī.

“‘Tipiskākie vēja bojājumi bija vēja lauztie koki. No rīta bija ļoti daudz. Šeit arī – atbraucām, un gaisvada līnijā bija iekritis koks, un līdz ar to nolauzta stabam stute. Sazāģējām nolauzto koku, likvidējam sekas un nomainījām balstu,” TV3 Ziņām stāsta ”Sadales tīkla” brigādes vadītājs, elektromontieris Andris Čižiks.

Vienas elektrolīnijas salabošana aizņem no vienas līdz četrām stundām. Visilgāk tas parasti ir lauku viensētām.

“Vidējā spriegumā mums sistēmas parāda, kurā vietā ir pārplīsis, bet zemspriegums, kas pēc tam aiziet no transformatora uz konkrētām mājām, to sistēmā vēl neredzam. Mums ir jāgaida zvans no klienta – hei, man nav elektroenerģijas! Nu tad mēs braucam un skatāmies,” norāda “Sadales tīkla” izpilddirektors Sandis Jansons.

Vēja bojāto elektrolīniju atjaunošana “Sadales tīklam”, protams, maksā papildu naudu, un pēdējo mēnešu laikā vētras esot bijušas pārāk bieži. “Sadales tīkls” par ārkārtas situāciju uzskata tādu, ja bez elektrības palikuši vismaz trīs tūkstoši klientu.

“Piesaistām papildu darbiniekus, saucam no brīvdienām un mēģinām operatīvi novērst šos bojājumus. Pēdējā gada laikā ir izteikti daudz bojājumu,” pauž Jansons.

Savukārt Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) pēdējās diennakts laikā saņēmis vairāk nekā 40 izsaukumu, kas saistīti ar vēja lauztiem kokiem. Ja tiek solītas vēja brāzmas, VUGD aicina cilvēkus nenovietot automašīnas pie kokiem, celtniecības sastatnēm un reklāmas stendiem, zem elektrolīnijām, mājlopus un mājdzīvniekus ievest iekštelpās, no balkoniem noņemt salīdzinoši vieglus priekšmetus, piemēram, plastmasa krēslus.

“Nenostiprinātie priekšmeti ēku balkonos var radīt apdraudējumu garāmgājējiem, uzkrītot uz galvas vai citādākā veidā traumējot gājējus,” brīdina VUGD Rīgas reģiona pārvaldes 1. daļas komandieris Agris Asups.

VUGD aicina cilvēkus ziņot par vēja atrautām jumta konstrukcijām. Glābēji ierodas tās demontēt vai nostiprināt līdz tādam stāvoklim, kas nerada apdraudējumu cilvēkiem.

0 Komentāru