Komentāri

Pēc izvērstās cīņas ar ”spaisu” jeb nezināmas izcelsmes augu maisījumiem to aprite krasi samazinājusies. Tomēr vērojama negatīva tendence – pieaugusi marihuānas aprite, svētdien vēstīja raidījums LNT Ziņu TOP10.

”Spaiss” uzvaras gājienu piedzīvoja 2013. gadā, kad šo augu maisījumu tirdzniecības vietas auga kā sēnes pēc lietus. Toreiz nedēļas laikā pēc nezināmas izcelsmes augu maisījumu lietošanas slimnīcā nonāca pat vairāk nekā 100 jauniešu, un daudzi bija kritiskā stāvoklī. Bija arī traģiski gadījumi.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Cīnoties ar ”spaisa” izplatību, tika paredzēta kriminālatbildība un pat reāls cietumsods par aizliegtu psihoaktīvu vielu vai to saturošu izstrādājumu izgatavošanu, iegādāšanos, glabāšanu, pārvadāšanu vai pārsūtīšanu realizācijas nolūkā, un cīņā iesaistījās arī tautas patruļas, kas bloķēja ”spaisu” tirdzniecības vietas. Sekoja bodīšu slēgšana un pat dedzināšana.

Biedrības Stop Drugs valdes priekšsēdētājs Sandris Bergmanis apgalvo, ka tagad nelegālo augu maisījumu izplatīšana Rīgas ielās vairs nenotiek. Visas ”točkas”, kurās tirgoja aizliegtās vielas, esot likvidētas.

”Nedarbojas neviena tirdzniecības vieta, un, galvenais, nav vairs pieprasījuma, cena ir izaugusi,” teica Bergmanis.

Taču apgalvot, ka ”spaisu” neviens vairs nelieto un netirgo, tomēr nevar. Šogad policijā ierosināti vairāki simti lietu, un arī mediķi joprojām regulāri saņem izsaukumus saistībā ar šo vielu lietošanu.

”Šogad Kriminālpolicija ir ierosinājusi vairāk nekā 500 kriminālprocesus tieši par šiem noziedzīgajiem nodarījumiem. Šogad pirmajā pusgadā par jauno psihotropo vielu tirdzniecību, glabāšanu un pārvadāšanu ir notikušas 317 aizturēšanas,” raidījumam stāstīja Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks Andrejs Grišins.

Pēc viņa teiktā, jauno psihotropo vielu nelikumīgā aprite gan ir krasi samazinājusies – pēc policijas aplēsēm, par 41%.

Arī ātrās palīdzības mediķiem joprojām nākas sniegt palīdzību ”spaisa” lietotājiem, tomēr tagad situācija ir uzlabojusies. Ja pirms pusotra diviem gadiem ar saindēšanos, halucinācijām, psihiskiem traucējumiem un agresivitāti ik dienu bija līdz desmit izsaukumiem, tad tagad tie esot vien 3-4 gadījumi nedēļā.

Savukārt Narkoloģijas centrā ik mēnesi uz ekspertīzēm tiek vesti ap 100 cilvēkiem, taču ne vienmēr izdodas noteikt, kas ir lietots. Piemēram, pagājušajā mēnesī no 100 gadījumiem vielas noteikt izdevies nedaudz vairāk nekā pusē gadījumu.

”Spaisa” lietotāji pārsvarā esot vieni un tie paši, un tas liecina par pamatīgu atkarību. ”Vienmēr viņi ir ar psihiskiem traucējumiem, parasti ar halucinācijām arī, un daudzi neatceras, kā nokļuvuši mūsu stacionārā. Bet tai pat laikā mēs redzam, ka ir vieni un tie paši pacienti, ir maz pirmreizējo, un tas norāda uz to, ka viņiem ir atkarība izveidojusies. Neskatoties uz to, ka ir veselības problēmas, viņi turpina lietot, nevar pārstāt, nevar paskaidrot, kāpēc to dara,” stāstīja Narkoloģiskās palīdzības dienesta vadītāja Astrīda Stirna.

Vietas, kur notika “spaisu” tirdzniecība, vēl joprojām tiekot uzraudzītas, tāpēc, visticamāk, tirgošanu uzņēmušies klasisko narkotiku dīleri un tā notiek, izmantojot citas shēmas, piemēram, ar interneta, telefonsakaru un paziņu starpniecību.

Pēdējo aptauju dati liecina, ka Latvijā teju 200 000 cilvēku ir izmēģinājuši narkotiskās vielas. Policija domā, ka tagad dati būtu vēl bēdīgāki, turklāt, pēc policijas novērojumiem, tagad arvien vairāk sāk lietot marihuānu.

”Diemžēl, pēc mūsu nojautām un aplēsēm, būs negatīva statistika. Varētu palielināties lietotāju skaits, redzam, ka pieaug marihuānas aprite – par 85%,” stāstīja Grišins.

Mediķi un policija tagad cer sagaidīt turpinājumu cīņai ar nezināmas izcelsmes augu maisījumiem. Tas varētu izpausties kā likums par piespiedu ārstēšanos, ja persona atkārtoti pieķerta narkotiku lietošanā. Saeimas Sociālo un darba lietu komisija pie narkotiku izplatības un apkarošanas jautājumiem sola atgriezties decembrī.

Skaties video!

Lasi vēl