Šovasar remontēs 11% Latvijas ceļu. Ko darīsim pēc diviem gadiem, kad beigsies ES atvēlētā nauda?

4 komentāri
Šovasar remontēs 11% Latvijas ceļu. Ko darīsim pēc diviem gadiem, kad beigsies ES atvēlētā nauda?

Uz Latvijas autoceļiem pilnā sparā rit remontdarbu sezona, un daudzviet ierobežots ātrums, izvietoti luksofori. Tomēr cerības par lieliskiem autoceļiem ir pāragras – izrādās, ka šovasar paredzēts atjaunot tikai 11% kopējā ceļu skaita. Turklāt steidzami jāmeklē risinājums, kur ņemt naudu ceļu remontiem, jo jau pēc diviem gadiem Eiropas nauda beigsies.

Autovadītāji Latvijā jau pamanījuši vērienīgos ceļu remontus. To rezultātā daudzviet ierobežota braukšana, izvietoti luksofori un veidojas sastrēgumi. Par spīti lielajai rosībai, šogad plānots atjaunot vien aptuveni desmito daļu ceļu. Ceļu būvniekus nepatīkami pārsteidz šoferu bravūrība, bieži vien krietni pārsniedzot remontdarbu laikā uzliktos ātruma ierobežojumus. Tas var beigties ļoti bēdīgi, brīdina amatpersonas. Jānis Lange, Latvija Valsts ceļi valdes priekšsēdētājs:

Kad ceļš tiek pabeigts, uzklāts marķējums, bieži vien šoferi domā – kādēļ ir ierobežojums 70 km/h? Ceļinieki aizmirsuši? Uz ceļa veidojas kārtiņa, kas ir slidena, neveidojas saķere. Tikai divu nedēļu laikā šī kārta tiek izbraukāta, mēs veicam pārbaudes, un tad zīmes tiek noņemtas.

Bažas par ceļu remontu finansējumu turpmākajiem gadiem – ES nauda būs pieejama tikai līdz 2018. gadam, tādēļ politiķiem ar steigu jādomā, kur nākotnē rast finansējumu. Tiek runāts par ceļu fonda atjaunošanu. Lēmums jāpieņem laikus, jo to ievelkot, rezultāts var būt katastrofāls, brīdina biedrība Latvijas ceļu būvētājs. Andris Bērziņš, biedrības Latvijas Ceļu būvētājs valdes priekšsēdētājs:

Šobrīd divas trešdaļas ceļa finansējuma ir no ES. Mūsu budžets samazināsies trīs reizes! Masveida bankroti, uzņēmēju aizbraukšana draud, ja nekas netiks darīts.

Patlaban autovadītāji akcīzes nodoklī un transportlīdzekļa nodevā gadā samaksā ap 550 miljoniem eiro, un tikai līdz 200 miljoniem eiro tiek novirzīti ceļu remontam. Kopumā 46% Latvijas valsts autoceļu ir ļoti sliktā vai sliktā stāvoklī.

Video