Komentāri
Viss, ko tu gribēji zināt par solāriju, bet baidījies pavaicāt
FOTO: Flickr

Lielākā daļā Eiropas Savienības valstu, tostarp Latvijā, solāriju ir aizliegts apmeklēt personām, kuras ir jaunākas par 18 gadiem. Šāds ierobežojums tiek skaidrots ar to, ka aizvien vairāk jauniešu vidū tiek konstatēta melanomas, jeb ādas vēža attīstība. 

Oficiālas statistikas par solāriju apmeklētību nav, bet skaidrs ir tas, ka solāriju apmeklē ļoti daudz cilvēku, dažādi pētījumi pat pierādījuši, ka solārijs rada atkarību, jo sauļojoties rodas iespaids, ka neesi pietiekami iededzis un solārijs tiek apmeklēts aizvien biežāk.  Viedokļi par solārija kaitīgumu ir ļoti dažādi, citi apgalvo, ka tas nav nekas kaitīgs, taču nav mazums tādu, kuri uzskata, ka sauļoties zem mākslīgiem saules stariem ir kaitīgi un bīstami. Kam ir taisnība?

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti
Argumenti par!

Veicina D vitamīna atjaunošanos organismā

Vitamīns D organismā ir nepieciešams, lai saglabātu imunitāti, un nostiprinātu arī nervu sistēmu, sirds un asins recēšanu.  Jaunākie zinātniskie pētījumi liecina, ka D vitamīna deficīts organismā, jo īpaši sievietēm, noved pie priekšlaicīgas novecošanās: agri parādās grumbas, agrīna menopauze. Tiek lēsts, ka mākslīgā saule 2 reizes nedēļā 5-7 minūtes palīdz nodrošināt D vitamīna pietiekamu devu organismā.

Palīdz tikt galā ar depresiju

Saskaņā ar Pasaules Veselības Organizācijas (PVO) datiem saules trūkums rada depresiju. Tiek lēsts, ka aptuveni piecas minūtes, kas pavadītas solārija sniedz organismam nepieciešamo saules staru devu, kas palīdz izvairīties no depresijas.

Palīdz sagatavot ādu pludmalei

Solārija apmeklējums palīdzot organismam pielāgoties Ultraviolets staru ietekmei. Āda pamazām iegūst zeltaini brūnu nokrāsu, pēc tam dodoties sauļoties uz pludmali, esot mazāks risks apdedzināties. Protams, tas neizslēdz to, ka sauļojoties nepieciešams izmantot sauļošanās krēmu, un ieteicamais laiks, kad doties uz pludmali ir tieši pirms 11:00 un pēc 17:00.

Nelielos daudzumos uzlabo ādu

Tas gan nav pierādīts, bet pastāv mīts, ka solārija apmeklējums palīdz ārstēt dažādas ādas problēmas, atbrīvo no pumpām. Ultravioletie stari izsausina pumpas, taču neizmisīsim par to, ka pārmērīga sauļošanās rada defektus, veicina krunku straujāku parādīšanos.

Argumenti pret

Atkarība

Dažādi pētījumi ir pierādījuši, ka solārijs rada tādu pašu atkarību, kāda rodas no cigaretēm un alkohola. Daudzi iedeguma kārotāji solārija apmeklējumu uztver, kā ikdienu. Pētījumi liecina, ka sievietēm, kuras regulāri apmeklē solāriju rodas sajūta, ka viņas nav pietiekami iedegušas, un solāriju apmeklē aizvien biežāk un sauļojas ilgāk Speciālisti ir vienisprātis: atkarība no solārija ir jāārstē gan ar psihoterapijas palīdzību, gan medikamentiem.

Ādas novecošanās

Sauļojoties solārijā tiek uzņemti ultravioletie stari, kas izplatās ar tādiem viļņiem, kuri iekļūst dziļāk zem ādas, līdz ar to sāk parādīties sausa āda un priekšlaicīga novecošanās, sāk veidoties grumbas. Solārijā uzņemtie stari negatīvi ietekmē ādas elastānu un kolagēnu.

Melanoma

Ultravioletā starojuma iedarbība, gan no saules, gan solārijiem ir ādas vēža riska faktors. Pētījumi liecina, ka ultravioletie stari, kurus izmanto solāriju lampās veicina vēža rašanos. Tiek uzskatīts, ka deviņos no desmit ādas vēža saslimšanas gadījumos iemesls ir pārmērīga sauļošanās. Pat viena solārija sesija palielina melanomas risku par 20%, salīdzinot ar cilvēkiem, kuri nekad to nav izmantojuši.

Pigmentācija

Ja Jūs lietojat hormonālos medikamentus, piemēram, kontracepcijas līdzekļus vai antibiotikas ar solārija apmeklēšanu ir jābūt īpaši uzmanīgiem. UVA-apstarošana var ļoti ātri novest pie plankumiem uz ādas.Tas pats attiecas uz grūtniecēm: sakarā ar hormonālām izmaiņām organismā var parādīties hloazma.

Mīnusi solārija apmeklēšanai joprojām vairāk nekā plusi.

  • Ja tomēr nekādā veidā nevar iztikt bez mākslīgā iedeguma, jāatceras, lai ķermenis uzņemtu pietiekamu daudzumu D vitamīna pietiek ar solārija apmeklējumu vienu reizi nedēļā 5-7 minūtes.
  • Otrkārt, ieteicams aizsegt rētas, svaigas brūces, dzimumzīmes (ieskaitot tetovējumus un pīrsingus).
  • Lietojiet sauļošanās aizsargbrilles, speciālo cepurīti, mitrinošu lūpu balzamu un speciālos aizsargkrēmus.
  • Iedegumu pastiprināt palīdz arī svaigi spiesta burkānu, ķirbju un aprikožu sula.
Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl