Šokējoši – 85% ieslodzīto Latvijā cieš no narkotiku atkarības

Komentāri

Latvijas ieslodzījuma vietās mītošo personu kopējā portretā ir kāda vienojoša iezīme – pārliecinošs vairākums notiesāto ir atkarīgi no dažādām narkotiskajām vielām. Lai šiem cilvēkiem palīdzētu atbrīvoties no atkarības žņauga, ar Norvēģijas palīdzību uzcelta pavisam jauna – Latvijā vēl nebijusi ieslodzījumu vieta – Olaines Atkarīgo centrs. Aptuveni 200 notiesāto, kas brīvprātīgi vēlēsies atlabt un mainīt savu dzīvi, varēs šajā centrā iziet resocializācijas programmu pusgada garumā.

Narkomāni varēs mainīt savu dzīvesstilu

Atkarīgo centra izveide jau ilgu laiku bijusi akūta nepieciešamība. To apliecina arī fakts, ka 85% no visiem cietumniekiem mūsu valstī cieš no narkotiku vai alkohola atkarībām. Vispārējā cietumu situācijā Latvijā ir praktiski neiespējami mazināt ieslodzīto atkarību. Taču, šeit, Olainē radīti tādi apstākļi, lai notiesātais pēc soda izciešanas varētu atgriezties sabiedrībā un nostāties uz kājām. Tieslietu ministrs uzsver, ka Atkarīgo centra izveide ir milzu izrāviens Latvijas ieslodzījumu sistēmas uzlabošanā.

Dzintars Rasnačs
tieslietu ministrs (NA)

Centrs dos iespēju tiem cilvēkiem, kuri ir ne tikai paklupuši savā dzīves ceļā, bet nonākuši bezizejas situācijā ar savām atkarībām, ieraudzīt gaismu tuneļa galā.

Centrā vienlaikus varēs atlabt 200 ieslodzīto. Gaišajās un svaigajās telpās gan būs arī virkne ierobežojumu un ieslodzītajiem nāksies atteikties no ierastā režīma.

Ilona Spure
Ieslodzījuma vietu pārvaldes priekšniece

Tā savā ziņā pat būs izdzīvošanas skola. Tā tikai izskatās, ka viss te ir ļoti skaisti, bet tas darbs, kas viņiem būs jāiegulda ikdienā, ir diezgan lielāks, nekā viņi to šobrīd dara vecajās ieslodzījumu vietās.

Ar atkarīgajiem cietumniekiem strādās sievietes

Apcietinātajiem būs jāpiedalās grupu terapijās, stresa mazināšanas programmās, kā arī obligāti jāsporto. Lielāko dienas daļu ieslodzītie uzturēsies koplietošanas telpās.

Māris Luste
Projekta vadītājs

Notiesātajiem, ir jāpiedalās programmā, faktiski ik solis, ko viņi šajā centrā sper, nav tāpat vien, bet tam ir kāds iemesls attiecībā uz resocializācijas programmu. Līdz ar to viņiem būs jāpiedalās nodarbībās, viņi nevarēs tā vienkārši atnākt pagulēt kamerās.

Speciāli darbam šajā centrā pusgadu apmācīti 70 darbinieki. Viņi darbosies ievērojot savdabīgu mentoru – kontaktpersonu principu. Tas būšot sarežģīti, jo atkarīgām personām ir izteiktas garastāvokļa svārstības, kas var pārvērsties arī agresijā. Tādēļ, interesanti, ka lielākā daļa no personāla būs sievietes.

Ilze Ušacka
Olaines cietuma Atkarīgo centra priekšniece

Mēs esam apmācījuši cilvēkus arī pašaizsardzībā, meitenes ir mācījušās un viņas ir gatavas. Un dažreiz viņas pat ir vairāk gatavas šiem izaicinājumiem nekā vīrieši.

Notiesātie jau sāk pieteikties uz šo centru

Centra būvniecība, kas izmaksāja 5 miljonus eiro, veikta ar Norvēģijas finanšu instrumenta palīdzību. Cietumu eksperti no šīs Skandināvijas valsts, norāda -lai uzlabotu Latvijas ieslodzījumu vietas – jāsāk ar darbinieku izglītošanu un motivāciju.

Kims Ekhaugens
Norvēģijas korekcijas dienesta Starptautiskās nodaļas direktors

Tāpat ir jātiek vaļā no kopmītņu tipa kamerām. Ir nepareizi domāt, ka saliekot vienā telpā 20 vai pat 30 ieslodzītos, veidosies laba atmosfēra. Tādās vietās subkultūra ir daudz spēcīgāka par pārējo. Tā kā šī centra divvietīgās kameras ir perfektas, tas ir ļoti labi.

Interese par šo centru jau jūtama no pašiem ieslodzītajiem – 80 notiesāto izteikuši vēlmi šeit uzsākt terapiju. Jau šomēnes Olaines cietuma Atkarīgo centrs uzņems pirmās ieslodzītās personas.

Foto

VIDEO

Lasi vēl