Šogad savairojies par 20% vairāk ērču

2 komentāri

Šogad Latvijā savairojies ievērojami vairāk ērču nekā pērn un pagaidām izskatās, ka palielinājies arī inficēto parazītu īpatsvars. Ko darīt, ja pēc pļavas vai meža apmeklējuma ērce piesūkusies, bet nav paspēts potēties pret ērču encefalītu vai tuvumā nav pieejams ārsts, skaidro LNT Ziņas.

Šogad daudzus nepamet sajūta, ka ērču kļuvis vairāk nekā citus gadus. Sajūtas nav pievīlušas, pagaidām tiešām esot par aptuveni 20% vairāk biedējošo parazītu nekā šajā laikā pirms gada, vērtē Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC).

Latvijā ir trīs ērču sugas, kas pārnēsā cilvēka veselībai bīstamas slimības. Encefalītu, ko ērces pārnēsā ar siekalām, otra – Laima slimība, ko izraisa baktērija borelia bordoferi un kas cilvēka ķermenī nonāk ar ērces vēdera saturu, tāpēc ērci jānoņem pēc iespējas ātrāk un uzmanīgāk, to norāda Bērnu slimnīcas daktere. Slimības ir biedējošas un var atstāt smagas sekas uz visu mūžu. Tomēr ārste iesaka saglabāt vēsu prātu, ja atklāj piesūkušos parazītu – tas vispirms jāmēģina pašiem izvilkt. Procesā galvenas nepieļaut, lai ērcei paliktu slikti un tās iekšējais saturs nonāk brūcē.

“”Nestresojam”, tas ir pirmais. Otrais, noteikti neliekam virsū nekādu alkoholu, neliekam eļļas virsū vai kaut ko citu, ko varbūt kaut kad ir dzirdēts, ka būtu jāliek. Tātad – neko virsū neliekam,” uzsver Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas bērnu infektoloģe Liene Čupāne.

Tikai pēc ērces izvilkšanas brūci var dezinficēt. Ērces izvilkšanai būtu labi, ja mājās būtu pincete, aptiekās var nopirkt speciālas pincetes.

“Princips ir tāds, ka ņemam pinceti pēc iespējas tuvāk pie ādas, tik nu tuvu to var izdarīt, un lēnām kustībām velkam ārā to ērci. Nevajag raut, nevajag kaut kā straujas kustības izdarīt, jo mērķis tam procesam ir, lai, pirmkārt, nesaspiestu to ērci, lai šis zarnu saturs neieiet organismā iekšā, otrkārt, lai ērci dabūtu ārā,” turpina mediķi.

Ja tomēr roka nodreb vai ērce ieurbusies pamatīgi, sanāk saspiest un turklāt tās galva paliek ķermenī, arī tad uztraukties nevajagot un bakstīt galvu ārā – to pēc vairākām dienām organisms pats izgrūdīs ārā. Šādās reizēs arī uz slimnīcu nav jābrauc, jo slimību simptomi parādās krietni vēlāk, tāpēc cilvēks vienkārši jānovēro.

Pirmie simptomi varot parādīties apmēram divas nedēļas pēc ērces koduma, kas var izpausties bērniem biežāk kā drudzis, paaugstināta temperatūra, kas var ilgt apmēram nedēļu, tad tā pazūd un tad ir nākamais vilnis pēc apmēram divām nedēļām, kad atkal ir nākamais temperatūras paaugstinājums vai arī papildu var būt galvassāpes, acu sāpes, jūtība uz gaismu, vemšana, var būt arī, smagākos gadījumos, gaitas traucējumi.

Šīs  ir encefalīta saslimšanas pazīmes, tad gan noteikti jādodas pie ārsta vai jāizsauc ātrā palīdzība. Laima slimības gadījumā uz ķermeņa parādās plankumi. Tūlītējs apsārtums koduma vietā vēl nenozīmē slimību. Bet, ja divu nedēļu laikā sāk parādīties paliels pleķis koduma vai citās vietās, arī jāskrien pie ārsta, lai saņemtu antibiotiku kursu. Daudzi cilvēki ērces brauc izņemt arī uz Infektoloģijas centru, šogad jau 700, vēl aptuveni 1000 veduši uz pārbaudēm pašu izvilkās ērces. Atklājies, ka 1,3% ir inficētas.

No 400 uz Laima slimību pārbaudītām ērcēm 25% bija inficētas. Tiesa, pat, ja ērce inficēta, tas vēl nenozīmē, ka arī cilvēks inficēts, norāda eksperti. Tā kā nekādu īpašu zāļu encefalīta gadījumā nav, vislabāk ir potēties, kas gan neder Laima slimības novēršanai. Tātad jebkurā gadījumā ikvienam jāievēro drošības pasākumi, jo ērces principā var būt visur, ne tikai garā zālē. Visupirms, labāk izvēlēties gaišu apģērbu, lai ,sevi un sev tuvos apskatot, labāk ieraudzīt, vai parazīts nav sācis mērot ceļu, lai tiktu pie savas asiņainās maltītes.

Ērces var atbaidīt ar pretkukaiņu aerosoliem vai krēmiem, jo tajos esošās ķīmiskās vielas atbaida kukaiņus.