Komentāri

Noslēgumam tuvojas viens no sarežģītākajiem un vērienīgākajiem bankas glābšanas projektiem Latvijā – pēc septiņu gadu darbības šogad tiks likvidēta uz bankrotējušās “Parex” bankas slikto kredītu bāzes izveidotā kompāniju “Reverta”.

Šodien “Reverta” akcionāri pulcējās uz vienu no pēdējām sapulcēm. Tajā nolemts kompāniju sākt likvidēt no 1. jūlija. Tas tāpēc, ka “Revertai” saskaņā ar Eiropas Komisijas noteikumiem par valsts atbalstu jāizbeidz sava darbība šā gada beigās.

Lai darbs būtu pabeigts, vēl jāpaveic vairākas lietas – visticamāk, jūnijā tiks pārdots atlikušais 25 miljonu eiro kredītportfelis, līdz gada beigām jāpārdod 18 īpašumi, LNT Ziņām atzina “Revertas” lielākā akcionāra Privatizācijas aģentūras vadītājs.

“Revertas” aktīvu apjoms šobrīd nepārsniedz 60 miljonus eiro, tomēr no tiem atgūtas varētu krietni mazāk, jo sliktie portfeļi parasti tiek pārdoti ar lielu atlaidi. Tādējādi jau var arvien precīzāk pateikt, cik valsts neatgūs no iepriekš aizdotā miljarda eiro.

  • Finanšu krīzes dēļ 2008. gada nogalē valdība pārņēma finanšu grūtībās nonākušo “Parex” banku, uz Latvijas sabiedrības pleciem uzgrūžot 1,7 miljarda eiro parādu nastu.
  • Kompānija “Reverta” kopš 2010. gada augusta turpināja pārvaldīt tikai milzīgu “Parex” slikto kredītu bāzi un 1,1 miljarda eiro valsts atbalstu.
  • “Revertas” galvenais uzdevums bija atgūt pēc iespējas vairāk naudas. Līdz šim tas izdevies daļēji – kopumā atgūti 754 miljoni eiro, bet no tiem tikai daļu saņēma valsts, pārējā nauda atmaksāta citiem aizdevējiem un sevis uzturēšanai, tostarp darbinieku atalgojumiem tērēti vairāk kā 35 miljoni eiro.
  • Neatgūtais valsts atbalsts joprojām ir 678 miljoni eiro.

Lasi vēl