Šogad būtiski agrāk Latvijā sācies sējas laiks

1 komentārs

Latvijā pilnā sparā rit sējas laiks. Zemniekiem darba pilnas rokas, un daudzviet palīgā tiek aicināti arī viesstrādnieki. Lauka darbos piepalīdz pilsētnieki, kas atgriežas dzimtajos laukos uz ārkārtas situācijas laiku.

Limbažu pusē sējas laiks šogad ir sācies apmēram divas nedēļas agrāk. Lauki ir sausi un zemnieki var mierīgi uzsākt pavasara darbus. Kas ir vērtējams visnotaļ pozitīvi.

Zemnieku saimniecībā ”Tujsmuiža” pašlaik sēj kviešus. Sējmašīna cītīgi kaisa 450 sēklas uz vienu kvadrātmetru. Bet minerālmēslu kliedētājs palīdz zemniekiem ekonomēt un arī nepārmēslot laukus, rūpīgi sadalot to pa sektoriem.

“Tiek atslēgta kaisīšana, pāris puslauka robežas netiek nokaisītas. Navigācijas sistēmā tiek iezīmēta lauku robeža, kura ļoti precīzi strādā,” stāsta minerālmēslu kliedētāja vadītājs Alvis.

Daba Latvijas zemniekus šogad lutinot. Sākumā tiek sēti kvieši, tad mieži un beidzot, tad kad būs pavisam silts, kukurūza. Pateicoties tam, ka uz ārkārtas situāciju mājās atgriezušies arī studējošie bērni, darbaroku saimniecībā pašlaik netrūkst. Bet regulāri tiek saņemti zvani no darba meklētājiem, kuriem saimnieki šogad nu ir spiesti atteikt.

“Mēs jau esam lielajā pusē. Visi mēsli, minerālmēsli ziemājiem, visi ir izkaisīti, tā kā ziemāji jau ir pabaroti. Visi šķidrmēsli, kūts mēsli, visi zemes darbi – zeme ir sastrādāta. Kas ir vajadzīgs, aparta, sašķīvoti. Tad atliek mums vēl nedēļu sēt, un būsim gatavi,” norāda zemnieku saimniecība ”Tūjsmuiža” īpašniece Kristīne Mauliņa.

Par koronavīrusu un krīzi laucinieki cenšas nedomāt. Lai gan piena cena salīdzinājumā ar janvāri jau ir nokritusies par pusotru centu par litru, un turpināšot pazemināties, bet graudaugu cenas pašlaik vispār neviens nespējot prognozēt.

“Mums jau nav īsti variantu. Mums jau ir jāsaimnieko tālāk. Mums ir jāstrādā katru dienu, mēs nevaram mēnesi aiziet pašizolācijā. Ja mēs tagad pavasara darbus nedarīsim, neapsēsim, pie lopiem uz fermu neaiziesim, tas jau – mēs jau ļoti ātri to rezultātu jutīsim. Mēs sam pārvarējuši jau divas krīzes. Es nedomāju ka šī būs tā, kas mūs sagraus vai iznīcinās,” saka zemnieku saimniecība ”Tūjsmuiža” īpašniece.