Šogad ērču un odu būs krietni vairāk, prognozē pētnieki

Komentāri

Šogad ērču un odu būs krietni vairāk nekā pērn, tā prognozē kukaiņu pētnieki jeb entomologi. Tas tāpēc, ka tiem bija pārziemošanai labvēlīgi laikapstākļi. Turklāt šobrīd jau ir sākusies aktīva ērču sezona – mēneša laikā uz laboratorisko pārbaudi Latvijas Infektoloģijas centrā ir nosūtītas vairāk nekā 20 ērces.

Aizvadītajā ziemā sals nav nodarījis skādi ne cilvēkiem, ne kukaiņiem – siltā ziema pasargāja arī odus. Šie kukaiņi ir lieliski pārziemojuši.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

”Kaut gan bija kailsals, kas apgrūtinātu viņu dzīvi, tomēr ziema bija diezgan silta. Tā kā bija maz sniega, liktos, ka pavasarī ūdeņos odu kāpuri nevarētu attīstīties, bet tas laiks, kāds ir šobrīd, kad ir daudz lietus, tas veicinās seklo ūdens tilpņu izveidošanos, būs odu kāpuriem, kur attīstīties, un maija vidū un beigās var gaidīt, ka būs liels odu skaits,” norāda Latvijas Dabas muzeja entomologs Jānis Dreimanis.

Mērena ziema bija labvēlīga arī pret ērcēm, tāpēc entomologi paredz, ka to skaits būšot krietni lielāks nekā pagājušajā gadā. Starp citu, šie kukaiņi jau sen ir pamodušies – pirmā pacientu pašu noņemtā ērce uz Infektoloģijas centru bija atnesta 2. martā.

Mēneša laikā uz laboratorisko pārbaudi nosūtīta 21 ērce. Par laimi, visas bija negatīvas uz ērču encefalīta vīrusu. Pērn inficētība ar šo vīrusu bija 3%.

”Ērces kļūst aktīvas tad, kad diennakts vidējā gaisa temperatūra ir virs +2…+6 grādiem, tāpēc ērces aktīvas jau sen.  Cilvēkiem būtu jāieskatās savos potēšanās kalendāros, vai viņi ir veikuši revakcināciju, jo Latvijā 20% cilvēku ir vakcinējušies pret ērču encefalītu,” informē Latvijas Infektoloģijas centra direktore Baiba Rozentāle.

Labi pārziemoja ne tikai ērces un odi, bet arī kultūraugu kaitēkļi.

Taču STD prognozēt, cik daudz būs kaitēkļu šovasar, pašlaik ir grūti. Ja būs silts un saulains laiks, tad tie savairosies vairāk, ja vasarā bieži līs un būs krasas temperatūras maiņas, tad tas kaitēkļus ietekmēs nelabvēlīgi un to skaits būs krietni mazāks.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl