Šodien starptautiskie svētki taksometra vadītājiem

0 Komentāru
Šodien starptautiskie svētki taksometra vadītājiem
Foto: LETA

22. marts ir arī diena, kad savus profesionālos svētkus svin taksometra vadītāji. Tieši pirms 111 gadiem Lielbritānijas galvaspilsētā ielās parādījās automobiļi, kas bija aprīkoti ar speciālu skaitītāju.

Londonas ormaņi šo skaitītāju nosauca par taksometru, un kopš tiem laikiem individuālo pilsētas transportu nodevēja par “taksi”, bet ormaņus – par taksometra vadītājiem.

Starp citu, tieši šogad tiek svinēti arī 70 gadi, kopš mūsu valstī sāka strādāt šie profesijas pārstāvji.

Šefpavārs Arno Silms pirms 10 gadiem kardināli mainījis savu dzīvi, jo pats to vēlējies, un kļuvis par taksometra vadītāju. Savu izvēli nemaz nenožēlo, jo uzskata, ka šai profesijai ir daudz priekšrocību. Piemēram, elastīgais darba grafiks ļauj filmēties masu skatos kino.

Pirms mēneša Arno bijis viens no vairākiem simtiem brīvprātīgo, kurš filmējies topošajā filmā ”Dvēseļu putenis”. To, ka viņa atveidoto varoni ātri nošāva, Arno nepārdzīvo.

Taču ne tikai elastīgs darba laiks Arno simpatizē taksometra šofera profesijā. Viņam patīk braukt un būt kopā ar cilvēkiem. Labprāt sarunājas ar saviem pasažieriem, bet ir smalka līnija, viņš saka, lai saprastu, vai klients vēlas sarunāties. Tikmēr savas igauņu un somu valodu zināšanas, igaunis būdams, reizēm izmanto, lai pārsteigtu.

“Pasažiere stāsta, kur un kad ir bijusi, ar ko ir bijusi, un meitenēm mazliet ir šoks, ka kaut kāds Rīgas taksometra šoferis pēkšņi runā un saprot igauniski,” kādu gadījumu atmiņā atsauc taksometra vadītājs.

Arno ikdienā gadās dažādas situācijas. Visbiežāk – pasažieri taksometrā aizmirst dažādas mantas, parasti – viedtālruņus un datorus, bet gadās arī svarīgi dokumenti un citas lietas.

“Ir kuriozi tādi, ka koferus aizmirst, melni beņķi, melna grīda, melns koferis, viņš ir iekārtojies tā kā dzīvoklī. Izkāpj ārā lidostā, jālido prom un – nav,” turpina Arno.

Interesanti esot pārvadāt dāmas, kuras nedaudz ir iereibušas. Tad esot ļoti jautri. “Tad viņas ļoti grib komunicēt. Kaitinoši ir tad, kad viņas sāk dziedāt. Tad ir tāds kaķu koncerts. Vīrieši, kad ir iedzēruši, viņi maļ vienu un to pašu.”

Pēc aptuvenām aplēsēm Latvijā līdz ar Arno par taksometra šoferiem šobrīd strādā aptuveni 4 000 cilvēku.

0 Komentāru