Sociālie partneri topošās valdības ministru sastāvu un darāmo darbu sarakstu kopumā vērtē pozitīvi

1 komentārs
Sociālie partneri topošās valdības ministru sastāvu un darāmo darbu sarakstu kopumā vērtē pozitīvi
REUTERS/SCANPIX

Otrdienas raibā sapulce pie Saeimas, visticamāk, neietekmēs faktu, ka jaunās valdības veidošana ir finiša taisnē. TV3 Ziņu uzrunātie nozaru pārstāvji kopumā ir pozitīvi noskaņoti par to, ka vismaz kaut kāda valdība beidzot būs. Darba devēji aicina atturēties no sasteigtām nodokļu reformām. Arodbiedrības prasa turēt solījumus par algu pielikumiem. Lielākās bažas patlaban pašvaldībām – tām daudz jautājumu par gaidāmo novadu reformu. 

Sociālie partneri akcentē, – jau tas vien, ka Latvijā beidzot būs jauns Ministru kabinets, ir laba ziņa. Tehniskā Māra Kučinska valdība daudzus jautājumus nevarēja izlemt. Arī ministru sastāvā esot laba pieredzes un jaunības kombinācija.

“Vecās partijas nāk ar saviem ilglaicīgajiem saukļiem – demogrāfija, budžets ar pārpalikumu, Eiroatlantiskais kurss, drošība un citas vajadzīgas lietas un nāk klāt jaunās partijas ar savu dinamiku: taisām ātrāk reformas, likvidējam OIK un taisām administratīvi teritoriālo reformu. Tas komplekts būs ļoti labs,” vērtē Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš.

LTRK pirmoreiz piedalījusies valdības deklarācijas rakstīšanā. Rezultātā tur neesot uzņēmējiem draudīgu vēstījumu: solīta Baltijā konkurētspējīgākā nodokļu sistēma, eksporta veicināšana. Pozitīvi uz sadarbību ar topošo veselības ministri Ilzi Viņķeli raugās mediķu arodbiedrība. Esot saņemts solījums pildīt iepriekšējās valdības apņemšanos par algu palielinājumu par 20% gadā un kopējo nozares finansējuma pieaugumu līdz 4% kopprodukta. Taču vēl esot jāvienojas par sociālās aprūpes darbiniekiem, kuri algu pieaugumu atšķirībā no mediķiem nav sajutuši.

Uz solījumiem par algu turpmāku palielināšanu cer arī pedagogi. Viņi arī sagaida, ka jaunā valdība sagatavos skolotājus jaunajam izglītības saturam, pēc kura pamatskolās strādās jau no septembra. Daudz jautājumu raisījis Ilgas Šuplinskas iecere veicināt latgaliešu valodas apguvi. Paustas šaubas, vai tam pietiks pedagogu un mācību līdzekļu.

“Es atļaušos pateikt, ka pēdējās nedēļās bija liela ironijas deva par šo jautājumu. Bija arī bažas, vai ar šādu soli nepretstatām sabiedrības grupas. Bet, viņa to saprata, un valdības deklarācijā vairs nav rakstīta latgaliešu valodas stiprināšana. Tur ir novadu mācība,” norāda LIZDA priekšsēdētāja Inga Vanaga.

Visskeptiskākās par jauno valdību ir vietvaras, īpaši mazie novadi. Daudzus no tiem jaunā valdība apņēmusies pievienot attīstības centriem. Pašvaldību savienība gan atklāti valdības plānot teritoriālo reformu pagaidām nekritizē. Jau vēstīts, ka Kariņa valdību Saeima paredzējusi apstiprināt otrdien pusdienlaikā.

1 komentārs