Šmita lobētā “latviešu” zvejas firma reģistrēta skaistumkopšanas salonā Lietuvā

7 komentāri
Šmita lobētā “latviešu” zvejas firma reģistrēta skaistumkopšanas salonā Lietuvā
DAGBLADET

Norvēģijas medijs “Dagbladet” izpētījis Latvijas krabju zvejas uzņēmumu piramīdu, kuru līdz šim publiski lobējis un aizstāvējis “KPV LV” deputāts Didzis Šmits, piesaucot Latvijas nacionālās intereses.

Pētot uzņēmumu patiesos īpašniekus, ceļi ved uz skaistumkopšanas salonu Klaipēdā, un visbeidzot – uz Krieviju. Šmits žurnālistu pētījumu sauc par Norvēģijas varas iestāžu dotu uzdevumu ietekmēt vēlēšanu rezultātus.

Saeimas deputāts Didzis Šmits vada ”Eiropas krabju zvejas asociāciju”, kas aktīvi lobē divu uzņēmumu intereses, no kuriem viens ir  SIA “Baltjūra serviss”. Kompānija konfliktē ar Norvēģijas valsti par iespēju zvejot sniega krabjus. Šmits intervijās, un pat vēstulē valdībai, uzsvēris, ka Latvijas valstij aktīvi jāaizstāv “savu” uzņēmumu intereses. Bet izrādās, ka kuģu apkalpē ir ārvalstnieki – ukraiņi, krievi, kuri darba līgumus noslēguši ar ofšora firmām, piemēram Seišelu salās, bet patiesā labuma guvēji – nezināmi, ar pavedieniem, kas ved uz Krieviju.

Lursoft norādīts, ka SIA “Baltjura Serviss”, kuras intereses aktīvi lobējis Šmits, pieder nelielam Lietuvas uzņēmumam “Turijanus”, kurš pieder krievu juristam Maksimam Čanam.

“Turijanus” līdz 2014. gadam darbojās ar matu kopšanas un skaistumkopšanas pakalpojumu sniegšanu, bet pēc tam – zivju un jūras produktu ražošanu. Uzņēmumam ir viens darbinieks un apgrozījums ir mazāks par 5000 eiro.

Turijanus adresē Lietuvas ostas pilsētā Klaipēdā ieradās norvēģu žurnālisti no “Dagbladet” un konstatēja, ka adresē nav zvejniecības firmas. Tā vietā ir skaistumkopšanas salons, kas agrāk sauca “Turijanus”. Sieviete, kas šobrīd vada šo salonu, saka, ka viņa atceras vīrieti ar uzvārdu Ramanauskus, kurš bija  frizētavas īpašnieks, pirms viņa pārņēma uzņēmumu.

Sazvanīts pa telefonu, Aleksandrs Ramanausks atteicās no jebkādiem komentāriem par uzņēmumu, tā patiesajiem labuma guvējiem, un aicināja visus jautājumus par firmu uzdot uzņēmuma pārstāvim Didzim Šmitam. Viņš tagad ievēlēts Saeimā no “KPV LV” un tiek minēts kā potenciālais ministra amata kandidāts. Šmits komentārus atsaka, un savā “Facebook” profilā uzsvēris, ka atklātībā nākusī informācija ir ārvalstu finansēta kampaņa pret “Latvijas amatpersonām un politiķiem ar mērķi ietekmēt vēlēšanu rezultātu.

“Norvēģu varas iestādes ir devušas uzdevumu ietekmēt vēlēšanu procesu Latvijā. Nomelnot politiķus, kuri ir iestājušies par Latvijas interesēm šajā lietā.”

Šmits par savām aizdomām ziņojis KNAB. Krievu jurists Makims Čans, kurš ir Šmita lobētās firmas pēdējais legālais ķēdes posms, Krievijā iesaistīts skandalozā tiesas procesā, tieši saistībā ar krabju zvejas uzņēmumiem, un tiesā uzstājies kā liecinieks. Tā arī ir faktiski ir vienīgā par viņu atrodamā publiskā informācija.

Viņš ir arī “Turijanus” vienīgais akcionārs. Zvanot uz advokāta telefona numuru, neviens neatbild. Korejiešu valodā tiek ziņots, ka tālrunis ir izslēgts.

7 komentāri