Smiltēns kritizē Pūces virzīto teritoriālo reformu: Latvijā nepieciešams izveidot aptuveni 60 novadu

7 komentāri
Smiltēns kritizē Pūces virzīto teritoriālo reformu: Latvijā nepieciešams izveidot aptuveni 60 novadu
MĀRTIŅŠ ZILGALVIS, F64

“Aptuveni 100 000 iedzīvotāju tiek atstāti absolūti bez pārstāvniecības tiesībām. 33 novados pēc reformas, visticamāk, nebūs nekādu iespēju iegūt no sava vidus, no sava novada pārstāvi jaunajā pašvaldībā,” tā LNT rīta raidījumā “900 sekundes” sacīja Latvijas Reģionu apvienības (LRA) valdes priekšsēdētājs Edvards Smiltēns.

Apvienība esot veikusi detalizētus aprēķinus. Kā piemēru Smiltēns min Talsu apvienoto novadu, kurā paredzēts iekļaut arī Dundagu, Mērsragu un Roju. Saskaņā ar to gaidāmajās pašvaldību vēlēšanās domē lielākoties tiktu ievēlēti pārstāvji no Talsu puses, tikmēr no iepriekš pieminētajām trim administratīvajām teritorijām – pa vienam pārstāvim, turklāt ar nosacījumu, ka vēlēšanās piedalīšoties visi attiecīgā reģiona balsstiesīgie.

Aprēķinu pamatā esot iedzīvotāju skaits, jaunās pašvaldības deputātu skaits, balsstiesīgie konkrētajā novadā. Izdalot, iegūts koeficients, kas uzrādot potenciālo iespējamību tikt ievēlētam domē.

Smiltēns piekrīt, ka ir iespējams risinājums – vēlēšanu sistēmas maiņa, taču to, visticamāk, neviens nedarīšot.

Saeimā neievēlētās LRA valdes priekšsēdētājs gan cer, ka pēc nākamajām pašvaldību vēlēšanām jauno vietvaru deputāti tomēr pievērsīs uzmanību visam jaunizveidotajam novadam, nevis sev pierastajam vai tīkamajam reģionam.

Izsakot viedokli par ideālo risinājumu, Smiltēns atsaucas uz Baltijas kaimiņvalstīs īstenotajām reformām un norāda, ka Latvijā nepieciešams izveidot aptuveni 60 novadus.

Jāpiebilst, ka vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Jura Pūces piedāvātais variants paredz pašreizējo 119 pašvaldību vietā izveidot 39 pašvaldības, no kurām piecas būs republikas pilsētas.

Saruna ar Edvardu Smiltēnu

7 komentāri