Skolu direktori likuma grozījumus par lojalitāti vērtē kā ”riskanti neskaidrus”

2 komentāri

Skolu direktori Izglītības likuma grozījumus, kas dod iespēju nelojālu skolotāju vai skolas direktoru atlaist no darba vienas dienas laikā, vērtē kā ”riskanti neskaidrus” un pārāk vispārīgus, bet pedagogi velk paralēles ar 1937.gadu, kad padomju vara sāka iznīcināt latviešu inteliģenci.

”Man, personiski runājot, ir ļoti bail, šodien šeit stāvot priekšā pie jums, jo tas, ko mēs skolā darām… Es uzskatu, ka mēs esam visi ļoti lojāli pedagogi pret valsti, jo nav stundas, kurā mēs nerunātu par to, kas mēs esam un ka bez mums nevar pastāvēt mūsu valsts. Un šis likums, es nesaprotu vispār, kāpēc viņš tika pieņemts. Varbūt, lai būtu labāk izprotams, vajadzēja viņu pieņemt tieši 4.decembrī?” komentēja vēstures un ģeogrāfijas skolotāja Valda Gavare, atsaucoties uz pirmo decembra svētdienu, kas Latvijas kalendārā atzīmēta kā pret latviešu tautu vērstā totalitārā komunistiskā režīma genocīda upuru piemiņas diena.

Kā rakstīts likumprojekta anotācijā, darba dēvējam ir pienākums nekavējoties izbeigt darba tiesiskās attiecības arī tad, ja izglītojamajam mācību procesā tiek veidota nepareiza attieksme pret sevi, citiem, darbu, dabu, kultūru, sabiedrību un valsti.

Valdības sēdē tika minēti divi piemēri – skola, kurai netika pagarināta licence un nav akreditācijas, bet kur turpina mācīties bērni, kā arī kāds atklāti valstij nelojāls skolotājs, kuru nekādi neizdodas atlaist no darba.

Konkrēti vārdi valdības sēdē gan neizskanēja. Taču acīmredzot pirmajā gadījumā runa ir par Rīgas privātskolu Innova, kur Izglītības kvalitātes valsts dienests (IKVD) ir konstatējis vairākus pārkāpumus, to skaitā Krievijā izdotas mācību grāmatas un to, ka vairākiem skolotājiem ir problēmas ar valsts valodu. Neskatoties uz policijas un Valsts bērnu tiesību inspekcijas iejaukšanos, tur joprojām notiek nodarbības.

Foto

Video

Savukārt otrajā gadījumā, visticamāk, tiek norādīts uz 2012.gadā plašu rezonansi guvušajiem Rīgas 40.vidusskolas krievu valodas un literatūras skolotāja Vladislava Rafaļska atklātajiem izteicieniem par to, ka viņš nav lojāls Latvijas valstij.

Rīgas pamatskolas Rīdze direktore Antra Žukovska likuma grozījumu formulējumu uzskata par riskanti neskaidru.

”Tas jau vairāk tāds atriebības simbols. Man nepatīk šī priekšmeta skolotāja, un es uzskatu, ka viņa māca nelojāli, un es varēšu atbrīvoties. Jeb es apspriedīšu ne tā pašvaldības pieņemto lēmumu, un kas notiks tālāk? Tā jau ir tāda vārda brīvības apzināta ietekmēšana,” saka Žukovska.

Viņa šaubās par to, vai maz vispār var objektīvi novērtēt, cik lojāli skolotājs māca par kultūru un dabu. ”Te jau var būt koks ar diviem galiem. Kaut vai runājot par dabu – Amerikā ir daba, un Latvijā ir daba. Ja tu salīdzināsi divus dažādus kontinentus – tā būs lojalitāte vai nelojalitāte? Jeb Krievijas Sibīrijas daba?” vaicā Žukovska. Viņasprāt, ir skumīgi, kā tā notiek tādā demokrātiskā valstī kā Latvija.

Rīgas 74.vidusskolas direktore Irina Frolova arī piemin 1937.gadu. Viņa skolu vada jau 30 gadus, un līdz šim nevienu reizi neesot bijis problēmu ar skolotāju lojalitāti. Savukārt jaunie likuma grozījumi esot pārāk vispārināti. Direktore arī šaubās par vienas dienas atlaišanas likumību.

”Kur likumdošanā ir definēts, ka es kā skolas direktors varu atļaut atlaist kādu skolas darbinieku par viņa reliģiskajiem vai politiskajiem uzskatiem? Es nevaru to izdarīt,” uzskata Frolova.

Skolotāju arodbiedrībai saistībā ar jauno likumprojektu pagaidām vairāk jautājumu nekā atbilžu. ”Ko tas īsti nozīmē? Nu tagad ne pa labi, ne pa kreisi, i ne taisni vairs nevaram iet? Un kas tad notiks? Jo tiešām uzskatu, ka pedagogi ir lojāli, jo pretēja gadījumā viņi nevarētu būt par pedagogiem. Un izņēmumi, diemžēl, vai mums patīk vai nē, ir pilnīgi visās profesijās un visos slāņos, bet es izskatu, ka ir citi mehānismi, kā iedarboties, lai šo cilvēku atbrīvotu,” komentēja Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības Rīgas dalīborganizācijas priekšsēdētāja Ligita Semjonova.

Viņa arī norāda uz to, ka, nekavējoties atlaižot pedagogu no darba, šo jautājumu nav iespējams saskaņot ar arodbiedrību. Sanāk, ka regulējums ir tāds pats, kā atlaižot par atrašanos darbā alkohola vai narkotisko vielu reibumā. Arodbiedrība bažījas, ka likumu varētu izmantot ļaunprātīgi pret darbiniekiem, kas nepatīk.

IKVD mierina: bez iemesla nevienu neatlaidīšot. Skolotāju darba novērtēšanas metodes esot gana skaidras. Pēc statistikas, ar lojalitāti varētu būt saistīti daži kritiski gadījumi gadā. Bet kopumā Latvijā ar tādu formulējumu no darba varētu atlaist apmēram 30 cilvēkus, pieļauj dienestā.

”Tas ir ārkārtējais instruments, kas, es pieļauju, tiks izmantots ļoti reti, bet tas instruments, lai norobežotu nekvalitatīvu neprofesionālu pedagogu no bērniem. Ja vienu pedagogu atbrīvos, varbūt tiem pārējiem 29 tas būs zināmais signāls, ka tomēr sava darbība jāpārskata,” norādīja IKVD pārstāvis Ivans Jānis Mihailovs.

Līdz nākamajai valdības sēdei Izglītības un zinātnes ministrijai uzdots precizēt lojalitātes kritērijus. Pedagogi un arodbiedrība gan ir pārliecināti: pilnīgi pietiek arī ar pašreizējām lojalitātes prasībām. Pagājušajā vasarā Saeima pieņēma grozījumus Izglītības likumā, nosakot, ka ”strādāt par pedagogu ir tiesības personai, kas ir lojāla Latvijas Republikai un tās Satversmei”.

TOP komentāri

 • Skolnieciņš
  0 0 0

  Skolnieciņš

  IKVD ir noziedzīgs grupējums, manuprāt, tas ir līdzīgs VDK Latvijas PSR laikos, jo IKVD apdraud Latvijas valsts demokrātiju. Tikai diktatūriski režīmi cenzē izglītību un mēdijus (TVnet 50000 naudas sods!), tas nozīmē, ka Kārlis Šadurķis, būdams ministrs, nostājas pret demokrātiju, tādēļ viņu drīkst atlaist un patriekt no amata... Un vel ir jāatceļ nodevīgais un nežēlīgais lojalitātes likums, kas ierobežo skolēnu un skolotāju brīvības... Skolotājiem maksā vien 600€ brutto, kaut gan policistiem bieži vien maksā nedaudz virs 600€ netto. Šis likums ir nemokrātisks... Nedrīkst uzspiest patriotismu, jo nevisi grib būt patrioti... Piemēram, es, Skolnieciņš, esmu ļori nelojāls un naidīgs pret Latvijas valsti. Kāpēc? Viens no iemesliem ir dziļā nabadzība manā ģimenē un nabadzības sekas manā un manu tuvāko likteņos. Tāpēc es neparko necienīšu šo un iepriekšejās valdības! Šī ir mana nostāja! Patiesā cieņā, Jūsu Skolnieciņš © Skolnieciņš 1999-bezgalība ¦~)
 • Skolnieciņš
  0 0 0

  Skolnieciņš

  IKVD ir noziedzīgs grupējums, manuprāt, tas ir līdzīgs VDK Latvijas PSR laikos, jo IKVD apdraud Latvijas valsts demokrātiju. Tikai diktatūriski režīmi cenzē izglītību un mēdijus (TVnet 50000 naudas sods!), tas nozīmē, ka Kārlis Šadurķis, būdams ministrs, nostājas pret demokrātiju, tādēļ viņu drīkst atlaist un patriekt no amata... Un vel ir jāatceļ nodevīgais un nežēlīgais lojalitātes likums, kas ierobežo skolēnu un skolotāju brīvības... Skolotājiem maksā vien 600€ brutto, kaut gan policistiem bieži vien maksā nedaudz virs 600€ netto. Šis likums ir nemokrātisks... Nedrīkst uzspiest patriotismu, jo nevisi grib būt patrioti... Piemēram, es, Skolnieciņš, esmu ļori nelojāls un naidīgs pret Latvijas valsti. Kāpēc? Viens no iemesliem ir dziļā nabadzība manā ģimenē un nabadzības sekas manā un manu tuvāko likteņos. Tāpēc es neparko necienīšu šo un iepriekšejās valdības! Šī ir mana nostāja! Patiesā cieņā, Jūsu Skolnieciņš © Skolnieciņš 1999-bezgalība ¦~{

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl