Skolotāju streiks šogad netiks rīkots

49 komentāri

Pavasarī šķita, ka šis mācību gads varētu sākties ar pedagogu streiku, taču kompromisi ir panākti: prasītais algu pielikums septembrī būs, tāpēc šogad protesta akcijas nav plānotas. Jautājums gan ir par nākamo gadu. Atalgojuma palielināšanai jāturpinās saskaņā ar grafiku, taču, kā vienmēr, viss atkarīgs no budžeta iespējām.

Vēl jūnijā pedagogu arodbiedrība solīja rīkot streiku, galvenā prasība – skolotāju alga vismaz 750 eiro mēnesī. Šāds solījums saņemts, tāpēc protesta akcijas šogad nebūs.

Nedēļu pirms jaunā mācību gada sākuma nozares ministre Ilga Šuplinska (JKP) Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrību informēja par aktualitātēm. Arī šajā tikšanās reizē neiztrūka sarunas par naudu, tostarp pirmsskolas pedagogiem joprojām tiek maksāts mazāk.

“Darba samaksa, ja pārrēķina stundās, ir zemāka praktiski 1,50 eiro apmērā, un tas, ko mēs kā arodbiedrība aktualizēsim iniciatīvu “Manabalss.lv”, lai šo jautājumu izskatītu augstākā līmenī parlamentā,” norāda Pedagogu arodbiedrības priekšsēdētāja Inga Vanaga.

Lai gan šoruden streika nebūs, arodbiedrība sekos līdzi nākamā gada budžeta ailēm. 2020. gada rudenī pedagogu mēnešalgām jāpieaug līdz 790 eiro. “Ja šis būs atkal strīdi – nākamā gada septembrī pienākas vai nepienākas, es domāju, ka tas būs, tad mēs varam gatavoties tādai ļoti lielam, akūtam pedagogu trūkumam tuvāko gadu laikā,” brīdina Vanaga.

Izglītības ministre akcentē, ka nozares prioritātēm papildus nepieciešami 128 miljoni eiro, ko budžets atļauties nevarēs. Šuplinska atgādina par “Rīgas satiksmes” dēļ nepieejamo naudu: “Kā rīkoties šajā brīdī valdībai, ja tai ir jādomā par budžeta veidošanu, par noteiktu prioritāru pasākumu atbalstīšanu, bet ir skaidri zināms, ka “Rīgas satiksmei” šie 70 miljoni jau šobrīd, jāsaka, ir uzlikti kā sods, būs jāatmaksā no valsts budžeta līdzekļiem.”

Skolotāju trūkumu ministrija plāno risināt ar īpašu viengadīgu pedagogu sagatavošanas programmu. Nākotnes plānos ir arī atteikšanās no “nauda seko skolai” finansējuma modeļa.

49 komentāri