Komentāri

Līdz ar valsts budžetu Saeima pieņēma arī ar finansēm nesaistītus likuma grozījumus, kas ļaus vieglāk atbrīvot no darba valstij nelojālus skolotājus. Skolotāju arodbiedrība jau paziņojusi, ka lūgs Valsts prezidentu Raimondu Vējoni diskutablos grozījumus neizsludināt, jo uzskata, ka lojalitāti var interpretēt dažādi un tādējādi šo normu var izmantot, lai vērstos pret skolotājiem citu iemeslu dēļ.

Izglītības kvalitātes valsts dienests gan jau pauž gatavību jauno likumu izmantot darbā.

Izglītības kvalitātes valsts dienesta vadītāja Inita Juhņēviča TV3 Ziņām rāda Krievijā izdotas, bet Latvijas Izglītības saturas centrā neakreditētas vēstures mācību grāmatas. Šo literatūru stundās nesen izmantojis vēstures skolotājs kādā no Latvijas skolām.

Par šādu grāmatu izmantošanu stundās dienests ir uzsācis pārbaudi. Pārbaude nule kā sākta vēl vienā skolā. Vecāki sūdzējušies par kāda direktora rīcību.

Abus gadījumus dienests vērtēs pēc pašreiz spēkā esošiem Izglītības likuma pantiem, kas jau paredz atbildību par nelojalitāti. Ja direktoru atzīs par vainīgu – viņam draud naudas sods – 70 eiro. Bet par vēstures skolotāja sodīšanu būs jālemj direktoram.

Vakar Saeimā apstiprinātie labojumi Izglītības likumā paredz bargāk sodīt  skolotājus, kurus atzīs par nelojāliem. Proti, atbrīvot viņus no darba. Skolotāju arodbiedrība gan lūgs Valsts prezidentam Raimondam Vējonim lojalitātes grozījumus neizsludināt.

Arodbiedrībā neizslēdz, ka pēc pašreiz likumā ierakstītā formulējumā var notikt daudzi pārpratumi.

Likumā noteikts, ka pedagogam ir jābūt lojālam Latvijas Republikai un Satversmei. Izglītības kvalitātes valsts dienestā uzsver, ka vērtēšanas kritēriji viņiem ir skaidri. Inspektori lojalitātes pārbaudēs palīgos ņems Satversmi. Vērtēs, vai skolotājs izturas ar cieņu pret cieņu pret Latvijas likumiem, ciena latviešu valodu kā valsts valodu, Latvijas simbolus un valsts teritoriālo nedalāmību.

Par skolotāja nelojalitāti un viņa atbrīvošanu galalēmums būs jāpieņem tieši Izglītības kvalitātes valsts dienestam. Vēl pedagoga vērtēšanā piedalīsies skolas direktors un pašvaldība.

Lasi vēl