1 komentārs

Baltijas pētnieciskā žurnālistikas centra “Re: Baltica” izveidotajā kartē par skolotāju algām un piemaksām Latvijā paveras raibs skats. Visvairāk pelna pedagogi Mārupes, Olaines un Ādažu novadā. Tur skolotāji saņem vairāk nekā 1000 eiro mēnesī pirms nodokļu nomaksas.

Vismazāk saņem Raunas, Aglonas un Durbes novados – ap 500 eiro mēnesī. Pētnieces Sanitas Jembergas secinājums ir skarbs – Latvijā skolotāju alga nav saistīta ar to, cik labs skolotājs viņš ir, bet gan ar to – kurā novadā un cik lielā skolā viņš strādā. Jo bagātāka pašvaldība un vairāk iedzīvotāju, jo lielāka pedagoga alga.

Piemēram, Mārupe var atļauties piemaksāt skolotājam pat piekto daļu algas. Savukārt, jo novads nabadzīgāks, skolas daudzas, bet skolēnu tajās maz – pedagogs saņem kripatas.

No 119 Latvijas novadiem pēc skolotāju algu reformas vairumā pedagogu algas tomēr ir pieaugušas. 11 novados – algas samazinājušās. Šajā ziņā reforma it kā izdevusies. Taču daudzas pašvaldības kūtri reorganizē skolu tīklu un baidās pieņemt nepopulārus lēmumus par pustukšu skolu slēgšanu.

Savukārt skolotāju arodbiedrības vadītāja Inga Vanaga pārliecināta, ka skolu slēgšanai nedrīkst par pamatojumu ņemt vien finansiālos apsvērumus. Svarīgi, lai no tā neciestu skolēni.

Vanaga atsaucas uz OECD teikto, ka, skolu tīklu optimizējot, jāņem vērā katras konkrētās skolas sniegtās izglītības kvalitāte, ne tikai, piemēram, infrastruktūras izmaksas.  Nevarot apgalvot, ka visās mazajās lauku skolās izglītības kvalitāte būtu slikta. Savukārt Izglītības ministrija norāda, ka valsts piešķir naudu skolotāju algām atkarībā no skolēnu skaita novadā, tālāk jau katras pašvaldības ziņā ir sakārtot skolu tīklu tā, lai algas pedagogiem pieaugtu.

TOP komentāri

  • Egija
    0 0 0

    Egija

    Meli! Strādāju Rīgā, Vlasts ģimnāzijā! uz pilno slodzi + fakultatīvi un uz rokām man ir 650 eiro. Pēc tādiem rakstiem, cilvēki domā, ka skolotājiem ir liela alga, bet mēs vēl neesam apmierināti. Bet neviens tos 700 eiro par slodzi nenopelna, bet naktīs skolotāji neguļ, un no darba nāk vēlu vakarā.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl