Skolās Latvijā eksperimentālā veidā izmēģinās mācības ar militāro ievirzi

0 Komentāru
Skolās Latvijā eksperimentālā veidā izmēģinās mācības ar militāro ievirzi
Foto: LETA

Valsts aizsardzības mācība ar militāro ievirzi būs obligāts priekšmets pilnīgi visiem Latvijas 10. un 11. klašu skolēniem, sākot no 2024. gada. Apmācībām būs jābūt tādā līmenī, lai pēc vidusskolas beigšanas varētu kļūt par rezerves karavīru.

Jauno mācību programmu eksperimentālā veidā vairākās vidusskolās sāks izmēģināt jau šoruden.

Valsts aizsardzības mācības mērķis būšot skolēnus padarīt par valstij lojāliem un krīzes situācijās rīcībspējīgiem pilsoņiem. Priekšmets plānots reizi mēnesī, viena pilna diena 8 stundu garumā katrā no deviņiem mācību gada mēnešiem. Saturā – patriotiskā audzināšana ar vēsturi, iemācīt jauniešiem uzņemties līderību krīzes situācijā, un plašs arī militārais bloks ar kaujas iemaņu un ieroču darbības apgūšanu.

Aivis Mirbahs
Jaunsardzes centra direktors, pulkvežleitnants

Precīzas šaušanas pamatprincipi, komandas ugunslīnijas, darbības ar ieročiem. Tad ejam uz praktisko šaušanu, kur mums ir šaušana ar pneimatisko ieroci.

Vasaras brīvlaikā pēc 10. un 11. klases no jauniešiem tiks sagaidīts, ka viņi 10 dienas pavada militārā nometnē, tostarp arī Ādažos. “No šiem skolēniem “X-stundas” gadījumā es neko nesagaidu, jo viņi nav pilngadīgi, un, kā jūs zināt, pēc Ženēvas konvencijas viņi nedrīkst piedalīties karadarbībā,” turpina Mirbahs.

Aizsardzības ministrijas izdales materiālā rakstīts, ka valsts aizsardzības mācība skolā iedos tādas pamata zināšanas un prasmes, kas ir ekvivalentas Nacionālo bruņoto spēku pamatapmācības 1. līmeņa kursa prasībām un liekama vienlīdzības zīme ar armijas rezerves karavīru.

“”X-stundā” šajā valstī visiem jauniešiem no 18 gadiem ir jāpilda pienākums. Pilnīgi visiem. Viņi būs labāk sagatavoti “X-stundai”,” uzskata aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis (ZZS).

Valsts aizsardzības mācība visās Latvijas vidusskolās būs obligāta no 2024. gada. No 2020. gada – kā izvēles priekšmets. Tā saturs tiks pārbaudīts 14 vidusskolās kā pilotprojekts jau no šīgada septembra. Tās būs 14 vidusskolas, kuru direktori otrdien, 29. maijā, ieradās uz tikšanos ar aizsardzības ministru.

Jānis Bakmanis
Staiceles sporta profesionālās vidusskolas direktors

Katrā reģionā būtu šāda veida skola, kurā jaunietis varētu izvēlēties šo valsts aizsardzības mācību un vēlāk bonusus, ko piedāvā jaunsardzes centrs, tam es redzu jēgu, bet visos, daudzos simtos, nu, tas ir mazliet pārdroši. Bet, ja ministrija to saredz, lai viņiem izdodas. Pārdroši tāpēc, ka instruktori ir nepieciešami kā kvalitatīvs mācību spēks, un tas nav vienkārši.

Jaunsardzē skaidro – problēmām ar instruktoriem nevajadzētu būt. “Šogad mēs uzsākam sadarbību ar Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmiju, kur 20 jaunsargu instruktori iegūs augstāko pedagoģisko izglītību,” papildina Mirbahs.

Valsts aizsardzības mācība kā obligāts priekšmets 10 un 11. klašu skolēniem vēl ir jāapstiprina ar balsojumu Saeimā.
0 Komentāru