106 komentāri

Jau no nākamā mācību gada skolēniem liks vairāk sportot. Izglītības ministrs paziņojis, ka turpmāk nedēļā būs trīs sporta stundas. Tādēļ par divām nedēļām tikšot pagarināts mācību gads. Šīs izmaiņas esot vajadzīgas tāpēc, ka neveselīgs dzīvesveids Latvijas jauniešu vidū kļūst par epidēmiju.

Nesporto un pieņemas svarā

Jauniešu veselības stāvokli Latvijā raksturo visai satraucošas tendences. Lai arī par to daudz runāts, tomēr nekas nemainās – gadu no gada skolēni arvien mazāk sporto, bet tā vietā proporcionāli pieaug pie datora pavadītais laiks. Arī neveselīgu ēšanas paradumu dēļ arvien vairāk jauniešu ir liekais svars.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Iveta Pudule, Slimību profilakses un kontroles centra eksperte:

Fiziskā aktivitāte bērnu vidū samazinās, bet liekais svars pieaug. Latvija vēl nav tajā sliktākajā situācijā, bet mēs tik tiešām negribam nokļūt Amerikas Savienoto Valstu vai Lielbritānijas situācijā, kur puse bērnu ir ar lieko svaru vai aptaukošanos.

Mazāk pīpē un dzer, taču ievēro nevajadzīgas diētas

Ir arī pozitīvas lietas. Piemēram, pēdējo piecu gadu laikā uz pusi samazinājusies gan alkohola lietošana, gan smēķēšana pusaudžu vidū. Pēdējie dati rāda, ka piecpadsmit gadu vecu jauniešu vidū smēķē 13% meiteņu un nedaudz vairāk zēnu. Jaunieši mazāk dzer arī saldinātos dzērienus. Ekspertus gan satrauc fakts, ka puse no piecpadsmitgadīgām meitenēm Latvijā, tātad 9. klašu skolnieces, ievēro dažādas diētas.

Aiga Rūrāne, Pasaules Veselības organizācijas pārstāvniecības Latvijā vadītāja:

Viņas nav apmierinātas ar savu izskatu. Turklāt liela daļa meiteņu nav apmierinātas ar savu ķermeņa svaru. Kaut gan objektīvi šajā vecuma grupā zēni ir tie, kuriem ir liekais svars, bet uztraukums lielāks par to ir meitenēm.

Vairāk sporta stundu, garāks mācību gads

Lai uzlabotu jauniešu veselību un tuvinātos Pasaules Veselības organizācijas mērķim, ka skolēni ar fiziskām aktivitātēm nodarbojas katru dienu pa stundai, izglītības ministrs apņēmies skolās ieviest trešo sporta stundu. Līdz ar to par divām nedēļām nāktos pagarināt mācību gadu. Kārlis Šadurskis norāda:

Vienīgais iebildums vienmēr ir bijis tāds – kur lai mēs to trešo sporta stundu ieliekam? Bērni jau tā ir noslogoti! Līdz ar to, atrodot risinājumu mācību gadu pagarināšanā, mēs to varam izdarīt no nākamā mācību gada, tātad no šā gada 1. septembra.

Mācību gads, visticamāk, tiks pagarināts uz vasaras rēķina, proti, otrā mācību semestra beigās. Sagaidāms, ka par šo tēmu vēl būs asas diskusijas.

Video

TOP komentāri

 • Skolēns
  +18 +18 0

  Skolēns

  Varbūt Izglītības ministram ir jāpadomā kārtīgāk, kāpēc skolēni uzņem lieko svaru? Skolēns skolā pavada apmēram astoņas stundas dienā. Pilna darba slodze parastam strādniekam kādā darbā, neskaitot vēl klāt to, ka skolēniem ir pulciņi, fakultatīvās nodarbības, olimpiādes, konsultācijas un MĀJASDARBI!!! Varbūt skolēns arī grib kaut kur doties, pastaigāties, pabraukāt ar riteni, aiziet pasportot ārā vai sporta zālē, bet lielās pārslodzes dēļ viņš visu savu brīvo laiku pavada sēžot pie datora. Nē, ne tāpēc, ka eksistē datorspēles, bet eksistē mājasdarbu kopīgā pārslodze! Skolēniem parādās problēmas ar lieko svaru, ādas un visa ķermeņa izskatu kopumā, jo viņš fiziski nespēj veltīt tam laiku.
  Skolēniem jau sen nav brīvlaika. Ir laiks, kuru viņi nepavada skolās, bet pavada atkal sēžot mājās, pildot bezjēdzīgi daudz uzdotos mājasdarbus, bet skolotāji tik saka: "jums jau brīvlaiks, kas jums ir izpildīt pāris uzdevumus šajā mācību priekšmetā!" Nedomājat jūs, ka šādu mācību priekšmetu ir, nu, kādi tur pāris 17?! Un ja katrs skolotājs tagad uzskatīs, ka viņa priekšmets ir vissvarīgākais un pārējie ne? Tad, protams, skolēnam radīsies stress, liekais svars, problēmas ar izskatu un vispār veselību.
  Šādā Izglītības sistēmā ir divi iespējamie varianti - 1) Cītīgi strādāt, "pelnīt" atzīmes "savai nākotnei", "nospļauties" par savu personīgo dzīvi, izskatu, veselību 2) "Nospļauties" par mācībām, uzdotajiem mājas darbiem un pievērst sev uzmanību, pavadīt savu brīvo laiku lietderīgāk, nekā sēžot pie datora ur rakstot kārtējo "noderīgo" ZPD.
  Toties vienalga, cilvēks atcerēsies, ja viņš tomēr vēlas tālāk mācīties augstskolā budžeta vietā, viņam būs jāsēž līdz vēlai naktij un "jāpelna" savai gaišajai nākotnei...
  Pēdējā laikā izskan frāzes, skolēniem vairāk jāiesaistās sociālajos darbos, jāpiedalās visādos konkursos, olimpiādēs, jāiet uz kursiem. Kaut arī skolēns vēlētos tur iesaistīties ir taču 12 skolas gadi, kas norobežo skolēna brīvību izvēlēties to, ko viņš patiešām grib!
  Lūgums sadzirdēt tos (skolēnus), kam viss šis "nāk par labu"! Veiciet secinājumus. un pirms kaut ko mainīt citiem, padomājiet kārtīgāk, vai tiešām viņi to vēlas. Pajautājiem vispirms viņiem, ko viņi (skolēni, mūsu brīvās Latvijas nākotne) vēlas darīt savos zaļajos, jaunības skaistajos gados.
  P.S. Citādāk, ja lemt citu vietā, kā būs labāk un kā dzīvot, nebrīnieties, kāpēc depresiju līmenis skolēnu vidū pieaug, kāpēc tik daudz skolēnu aiziet no šīs dzīves, neizbaudot visu tās skaistumu, kāpēc kādam ir vienalga un kāpēc kāds beidz tikai 9 izglītības klases.
  P.S. Sports - laba nodarbe, pārslodze gan ne!
  Ar cieņu, tas, kam viss šis "nāk par labu".
 • Jānis Dzenis
  +17 +17 0

  Jānis Dzenis

  Izglītības likums jau šodien ļauj ieviest līdz pat 5 sporta stundām nedēļā, ne par vienu dienu nepagarinot mācību gadu skolēniem. Katrai klašu grupai ir noteikts maksimālais stundu skaits dienā un nedēļā. Tāpat ir noteikts, ka mācību stundas ilgums ir no 40 - 45 minūtēm. Šodien visās izglītības iestādēs mācību stundas ilgums ir 40 minūtes, jo IZM budžetā nav naudas, lai nodrošinātu maksimālo stundas izglītību mācību iestādēs. Katru stundu mūsu bērniem vienkārši tiek nozagtas 5 minūtes no mācību procesa. Ja šīs 5 minūtes sareizina ar stundu skaitu dienā un nedēļā, tad pilnīgi pietiek papildus divām līdz trīs fiziskās audzināšanas stundām nedēļā.Pagarinot mācību gadu par divām nedēļām, IZM demonstrē absolūtu nekompetenci ne tikai savos likumos, normatīvajos aktos un standartos, bet arī demonstrē analfabētismu bērnu fiziskajā un garīgajā attīstībā, audzināšanā un dažādu slodžu pielietošanā, lai funkcionāli sagatavotu bērnu mācību procesam un dažādām slodzēm, nodrošinātu bērnu veselību un pareizi organizētu mācību procesu. Fiziskā slodze vienmēr bijusi atslodze garīgai slodzei, kā arī gatavojusi cilvēku garīgās slodzes veikšanai. Pasakot, ka viena papildus sporta stunda ir papildus slodze mācību procesā bērniem, IZM darbinieki nostāda sevi diletantu lomā...
 • Zane Skurbe
  +16 +16 0

  Zane Skurbe

  Nesen lasīju, ka tieši pēdējo gadu laikā cilvēki vairāk sākuši sportot. Pilnīgs stulbums, nabaga bērni :) Mājas darbus tad lūdzu arī mazāk!

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl