Skolā Zemgalē nopludināti latviešu valodas eksāmena – domraksta – temati

2 komentāri
Skolā Zemgalē nopludināti latviešu valodas eksāmena – domraksta – temati
Foto: LETA

Kādā skolā Zemgalē otrdien nopludināti latviešu valodas eksāmena – domraksta – temati, norāda Valsts izglītības satura centra (VISC) pārstāve Alise Bērziņa.

Centrā tika saņemta informācija par to, ka kādā skolā izplatīti domrakstu temati, par ko liecinājusi kāda centram atsūtīta fotogrāfija.

VISC par notikušo vērsās Valsts policijā, kas ir uzsākusi kriminālprocesu.

Ilze Jurēvica
Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja vietniece

Par notikušo policijā nekavējoties uzsākts kriminālprocess, un jau ir noskaidrota iespējamā vainīgā persona, kura savu vainu nodarījumā atzīst.

Policija norāda, ka tika saņemta informācija, ka Latgales reģionā īsi pirms latviešu valodas centralizētā eksāmena trešās daļas sākuma kādas skolas vidusskolēnu vidū nonākuši latviešu valodas centralizētā eksāmena domrakstu temati.

Veicot pirmstiesas izmeklēšanas darbības, policija konstatēja, ka sākotnējā informācijas noplūde notikusi no kādas vidusskolas skolotājas Zemgales reģionā, pēc kā latviešu valodas centralizētā eksāmena domrakstu temati nonākuši skolēnu rīcībā, kur tie tālāk izplatījušies vidusskolēnu vidū arī citos reģionos.

Par notikušo Valsts policijā ierosināts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 200. panta pirmās daļas par neizpaužamu ziņu, kas nav valsts noslēpums, nelikumīgu izpaušanu, ja to izdarījusi persona, kas nav valsts amatpersona un kas saskaņā ar likumu ir atbildīga par ziņu glabāšanu. Patlaban kriminālprocesā noziedzīgajā nodarījumā iesaistītajai skolotājai piemērots statuss – persona, pret kuru uzsākts kriminālprocess.

Bērziņa paskaidroja, ka skolēniem, kuru izglītības iestādē noticis pārkāpums, eksāmens nebūs jāpārkārto. “Skolēniem nav jācieš, ja kāds no izglītības iestādes rīkojās negodprātīgi,” teica VISC pārstāve. Tāpat viņa norādīja, ka laika posms, kurā pirms domrakstu rakstīšanas to temati varētu būt pieejami skolēniem, bijis tik īss, ka tas nevarēja būtiski ietekmēt eksāmenā sasniegtos rezultātus.

Otrdien, 22. maijā, 12. klašu skolēni kārtoja valsts pārbaudījumu latviešu valodā.

Izvēles domrakstu temati latviešu valodas eksāmenā un argumentētā pārsprieduma temati vēstures eksāmenam nav ievietoti eksāmena materiālā, bet tos izglītības iestādes vadītājam vajadzēja lejuplādēt pārtraukumā pirms attiecīgās daļas sākuma. No materiāla lejupielādes brīža katrs izglītības iestādes vadītājs bija atbildīgs par tā pavairošanu un nodošanu eksāmena vadītājiem. Brīdī, kad sākās attiecīgā eksāmena daļa, visi kārtotāji varēja iepazīties ar tematiem.

Šonedēļ 12. klašu skolēniem paredzēts arī eksāmens matemātikā – tas notiks piektdien, 25. maijā. Nākamā nedēļa sāksies ar eksāmenu vēsturē 28. maijā un turpināsies ar bioloģijas eksāmenu 30. maijā, savukārt eksāmenu sesija noslēgsies ar valsts pārbaudījumiem fizikā un ķīmijā, kas attiecīgi notiks 4. jūnijā un 6. jūnijā.