Skaties VIDEO! Kā pašlaik izskatās Inčukalna sērskābie gudrona dīķi

Komentāri

Inčukalna sērskābo gudrona dīķu tīrīšana varētu atsākties pavasarī. Tā otrdien Saeimas deputātiem solīja Valsts vides dienests. Līdz tam laikam tas cer noslēgt vienošanos ar kādu no trīs uzņēmumiem, ar kuriem šobrīd notiek sarunas par darbu pabeigšanu.

Daļa Dienvidu gudrona dīķa ir iztīrīta un pārklāta ar plēvi. Ziemeļu jeb sausais dīķis, kāds bija, tāds arī ir. Inčukalnā piesārņojuma vieta ir nožogota un tiek apsargāta, jo ir bīstama.

Valsts vides dienesta pārstāvji šodien uz Saeimas komisijas sēdi bija paņēmuši plēves paraugu. Tā esot pietiekami izturīga, lai pasargātu no piesārņojuma vēl lielākas izplatīšanās.

Gudrons ir iesūcies 60-70 metru dziļumā. Un tie jau ir artēziskie ūdeņi, kas iet zem Gaujas upes un kurus attīrīt nav iespējams. Sanācijas uzdevums – iznīcināt piesārņojuma kodolu, bet pārējais ar laiku atšķaidīsies.

Inčukalna gudrona dīķu ķīmiskais sastāvs un apmērs līdz galam nemaz nav skaidrs. Iepriekšējais darbu izpildītājs – Skonto būve bija secinājis, ka tas esot 14 reizes lielāks, nekā sākotnēji tika paredzēts valsts pasūtījumā un pieprasīja lielāku samaksu par darbu. Tāpēc pērn Valsts vides dienests lauza līgumu ar Skonto būvi un pašlaik notiek tiesvedība. Paralēli tiek meklēts jaunu sanācijas darbu veicējs. Viens no trim pretendentiem tiks izvēlēts sarunu procedūrā.

Gudrona dīķu sanācijas darbi ir jāatsāk tuvākajā laikā. Citādāk Latvijai nāksies atdot jau saņemto  Eiropas naudu. Un tie ir vairāk nekā 19 miljoni eiro.

Ja sarunu procedūra noritēs gludi, iepirkuma līgumu plāno noslēgt nākamā gada maijā. Un tas ir pēdējais termiņš, lai saglabātu Eiropas finansējumu. Kopumā Inčukalna gudrona dīķu sanācijas projekta pabeigšana varētu izmaksāt 26-29 miljonus eiro.

Video

Lasi vēl