Skaņu plašu ziedu laiki bija 80. un 90. gadi, bet to izdošana neapsīkst arī tagad

Pievienot komentāru
Skaņu plašu ziedu laiki bija 80. un 90. gadi, bet to izdošana neapsīkst arī tagad
FOTO: LETA

Hobijs, kurš pāraudzis grāmatā – ievērojamas retro skaņuplašu kolekcijas īpašnieks Atis Gunivaldis Bērtiņš klajā laidis grāmatu par šī skaņu nesēja vēsturi Latvijā.

Viņu bieži dēvē par skaņuplašu kolekcionāru, kas Atim Gunivaldim Bērtiņam īsti nepatīk. Viņš kolekcionē mūziku, bet 20.gadsimta sākuma vietējie, kā arī ārvalstu izpildītāji toreiz tika rakstīti skaņuplatēs. Lai tās klausītos, nepieciešams patafons, kura ātrumus ir 78 apgriezieni minūtē.

Kolekcionāram pieder četri tūkstoši plašu, kuras tagad viņš atskaņo daudz retāk, jo pavērušās jaunas iespējas, kā klausīties mūziku.

Plašo kolekciju īpašnieks krāj jau vairākus desmitus gadu, turklāt process joprojām nav apstājies.

Skaņupalšu ziedu laiki bija līdz pagājušā gadsimta 80. gadu beigām, 90. sākuma, taču pilnībā tās pazudušas nav, un paralēli tradicionālajiem skaņu nesējiem tiek izdotas joprojām, tostarp arī Latvijā.

Foto:

Vinilplates mūsdienās vairāk gan ir suvenīrs. Piemēram, grupas Rīgas modes “ripulim” ir vien 300 eksemplāru tirāža. Nelielā apjomā vinilā pieejams arī Prāta vētras jaunais albums.

Pērn visā pasaulē tika pārdots ap astoņiem miljoniem skaņuplašu, kas ir divreiz vairāk nekā vēl pirms gada, taču joprojām uzskatāms par formātu šaurai auditorijai.

Par to, kāds bijis skaņuplašu augstākais popularitātes punkts un vai to ražošana tiešām nekad neapsīks Atis Gunivaldis Bērtiņš plāno rakstīt savā nākamajā grāmatā.

Skaties video!