Skaņas un skatuves aprīkojuma kartelis: darbojās 5 gadus, kamēr viens no tā dalībniekiem sūdzējās KP

Komentāri

Lielu naudas sodu Konkurences padome nupat piemērojusi deviņiem plašākai sabiedrībai mazpazīstamiem uzņēmumiem, kuri bija apvienojušies kartelī un piecus gadus iedzīvojās uz kultūras pasākumu apmeklētāju rēķina.

KP norāda, ka uzņēmumu nelikumīgas vienošanās ar mērķi uzskrūvēt cenas iepirkumos, joprojām ir lielākā problēma konkurences jomā Latvijā. Par spīti arī iepriekš piespriestajiem bargajiem sodiem, nekas neliecinot, ka uzņēmumi būtu sākuši laboties.

Desmit uzņēmumu kartelis darbojās kultūras pasākumu jomā. Tie piegādāja skaņas iekārtas, prožektorus, monitorus un citas lietas, kas nepieciešamas visdažādāko kultūras pasākumu norisei.

SKAIDRĪTE ĀBRAMA
KONKURENCES PADOMES PRIEKŠSĒDĒTĀJA

Informēja viens otru – piedalīšos tajā un tajā konkursā, lūdzu respektējiet, es tur vēlos uzvarēt, apmainījās ar tāmēm, piedāvājumiem. Vārdu sakot imitēja konkurenci.

Kartelis darbojās piecus gadus, līdz viens no tā dalībniekiem apdomāja dzīvi un pats savus sabiedrotos nosūdzēja KP. Tomēr šajā laikā no tā cieta visi – gan tie, kas apmeklē Latvijas Nacionālo operu vai teātri, gan tie, kas dodas izklaidēties uz lauku zaļumballēm.

Šis ir jau ceturtais gadījums, kopš 2012. gada, kad likumā iekļāva tā saukto iecietības programmu, kad kāda karteļa dalībnieks pats labprātīgi atzīstas Konkurences Padomei apmaiņā pret soda atlaišanu. Arī šajā gadījumā trauksmes cēlājs izsprucis bez 373 000 eiro naudas soda un aizlieguma uz gadu pretendēt šīs jomas iepirkumos, kas piemērots pārējiem karteļa dalībniekiem.

Par spīti panākumiem karteļu atklāšanā, Konkurences padome atzīst, ka situācija šajā jomā pēdējos piecos gados nav uzlabojusies ne par matu. Piemēram, būvniecības jomā, kur karteļi ir visizplatītākie, vidēji katrā trešajā iepirkumā potenciālie konkurenti patiesībā nelegāli sadarbojas, lai palielinātu savu peļņu.

Starptautiski pētījumi liecina, ka karteļi iepirkumu cenu sadārdzina par vidēji desmit līdz divdesmit procentiem. No tā var secināt, ka karteļi Latvijas nodokļu maksātājiem izmaksājuši vismaz vairākus desmitus miljonus eiro. Tikmēr sodos karteļu veidotājiem pēdējos piecos gados piespriesti nepilni 11 miljoni eiro.

Lasi vēl