Šizofrēnija, diabēts, asins vēzis – šo slimību ārstēšana tuvākajos gados var tikt apdraudēta

0 Komentāru
Šizofrēnija, diabēts, asins vēzis – šo slimību ārstēšana tuvākajos gados var tikt apdraudēta
FOTO: SCANPIX

Šizofrēnija, diabēts, asins vēzis – šīs ir tikai dažas no slimībām, kuru ārstēšana tuvākajos gados var tikt apdraudēta. Kompānijas, kas ražo zāles šo slimību ārstēšanai, draud pamest Latvijas tirgu. Šādi emocionāli paziņojumi izskanējuši pēc tam, kad Veselības ministrija publiskojusi plānus par gaidāmajām izmaiņām kompensējamo medikamentu jomā.

Pēc Nacionālā Veselības dienesta aprēķiniem, kopumā, kompensējamos valsts medikamentus lieto katrs ceturtais Latvijas iedzīvotājs. Veselības ministrijas budžetā tam šogad atvēlēti 113 miljoni eiro.

Lai spiedīgajos apstākļos izmaksas varētu prognozēt, Veselības ministrija jau otro reizi pēc kārtas valdībā virza grozījumus, ka daļu izmaksu uzliktu uz pašu ražotāju pleciem.

Runa ir par tā saukto B sarakstu – tie ir dārgi un savstarpēji neizvietojami medikamenti specifiskai pacientu grupai. Proti, ja gada laikā pieprasījums pēc tiem augtu par 10%, zāļu ražotājs piedalītos ar savu līdzmaksājumu.

Taču savu maku sargā ne vien ministrija, bet arī farmācijas firmas un viņu pilnvarotie pārstāvji. Lai arī vietējais medikamentu ražotājs Grindeks minētajā sarakstā ražo zāles 5-6% apmērā, šoreiz tas runā visas industrijas vārdā.

Drūmākajā scenārijā pat tiek zīmēta aina ar iziešanu no šī tirgus. Ārstiem saviem pacientiem vienkārši nebūtu ko izrakstīt, jo daudzām zālēm nav analogu.

Tā saucamais līdzmaksājums pēc Veselības ministrijas domām būtu paredzams no 2016. gada. Dati par pēdējiem diviem gadiem gan rāda, ka B saraksta medikamentu cena nav mainījusies, līdz ar to teorētiski, iespējams arī izmaiņu nebūtu.

Pieņemt lēmumu vai noraidīt, valdība šodien neizšķīrās – diskusijām gan turpinoties aizkadrā.

Lai nogludinātu nelīdzenumus un rastu kompromisu visām pusēm dotas divas nedēļas. Taču jau tagad izskan viedokļi, ka ar to nepietiks un atsakot jautājumu skatīt atkal būs strupceļš.
0 Komentāru