“Situācija ir krasi mainījusies.” Robežsargi atzīst, ka notikumu attīstību Baltkrievijas pierobežā paredzēt nav iespējams

10 komentāri

Kopš 11. augusta pusnakts Baltkrievijas pierobežā ir spēkā ārkārtējā situācija. Tā dod pilnvaras robežsargiem likt nelegāļiem atgriezties Baltkrievijas teritorijā. Pirmā jaunajā režīmā aizvadītā nakts robežsargiem bija saspringta. Latvijā centušies iekļūt 77 nelegāļi. 56 no viņiem, kas valsts robežu centās pārkāpt pēc pusnakts, izdevies novirzīt atpakaļ. Patruļā ar robežsargiem pagājušajā naktī devās arī TV3 Ziņas.

Plkst. 3.00 naktī Robežnieku Robežapsardzības nodaļas dežūrdaļā nu jau kārtējo reizi nostrādājis kustības sensors uz Baltkrievijas-Latvijas robežjoslas. Kamerās redzama nelegālo migrantu grupa, kas jau šķērsojusi Latvijas robežu. Robežsargi kopā ar kinologiem un atbalsta patruļām dodas uz fiksēto vietu.

Lasi vēl – Valdība izsludina ārkārtējo situāciju Latvijas-Baltkrievijas pierobežā

Izskaitļojot iespējamos nelegāļu ceļus, tālumā tiek pamanītas lukturīšu gaismas. Jau pēc brīža pāri uzartam labības laukam no tumsas iznāk nelegāļu grupa.

Kopumā 27 cilvēki, gados jauni vīrieši, sievietes un deviņi mazi bērni. Plāni ģērbti, ar pavisam nelielām somām – nezināmu ceļa posmu viņi devušies Latvijas virzienā no Baltkrievijas puses. Skaidrs, ka ceļš nav bijis viegls – par to liecina gan netīrais apģērbs, nogurušās sejas un bērnu skatieni – cits jau vecākiem uz rokām aizmidzis. Vienam no grupas ir arī ceļā savainota kāja. Viņi nepretojas likumsargiem. Uz robežsargu aicinājumiem angļu valodā sastāties rindā pa ģimenēm viņi atsaucas, tomēr norāda, ka angļu valodu nesaprot.

Arī uz TV3 Ziņu jautājumiem, no kurienes nāk, kurp dodas un kā nonākuši Latvijā – atbildes nesaņemam. Kurp viņi atnākuši – nezinot.

Iepriekš šajā robežpunktā TV3 Ziņas viesojās pirms pusotras nedēļas – 31. jūlijā, un toreiz, kad valsts robežu no Baltkrievijas puses bija šķērsojuši ap 30 nelegāļi no Irākas, robežsargi brīdināja, ka tendences nav iepriecinošas. Trešdien runājam par desmitiem cilvēku dienā, kas cenšas šķērsot mūsu valsts robežu. Robežsargi atzīst, ka situācija uz Latvijas robežas ar Baltkrieviju mainās ļoti strauji un prognozēt tās attīstību ir teju vai neiespējami.

“Situācija ir krasi mainījusies. Šo trīs diennakšu laikā mums vidēji pa 50 nelegālo imigrantu, Irākas pilsoņi pārsvarā, sievietes, bērni līdz pat zīdaiņa vecumam. Prognozēt, paredzēt bija grūti, un paredzēt, es domāju, vispār nav iespējami,” pauž pulkvežleitnants, Robežnieku robežapsardzības nodaļas priekšnieks Ilmārs Aišpurs.

Arī šī 27 cilvēku grupa nav vienīgā, kas aizturēta pagājušajā naktī. Kopumā robežsargi novērsuši 56 mēģinājumus iekļūt Latvijā. Kopš pusnakts Baltkrievijas pierobežā spēkā ir ārkārtējā situācija, līdz ar to robežsargiem ir paplašinātas pilnvaras rīkoties, lai aizsargātu valsts robežu. Tostarp uzdevums nelegāļus nosūtīt atpakaļ tās valsts pusē, no kuras viņi nākuši. Tāpat arī šajā gadījumā.

Tomēr tas neizslēdz, ka cilvēki, kuri atdevuši, iespējams, savus pēdējos iekrājumus, lai cilvēku kontrabandistiem samaksātu par ceļu caur Baltkrieviju uz Eiropu – nemeklēs iespējas, kā atkal sasniegt savu galamērķi. Tāpat jāņem vērā, ka Lukašenko režīms, kas solījis Eiropu pārplūdināt ar bēgļiem – šos cilvēkus atpakaļ var neuzņemt. Šajos gadījumos tiks vērtēts katrs gadījums individuāli.

“Viņi, cik es zinu, ir ieradušies tūrisma nolūkā ceļot pa Baltkrieviju, tātad viņi var turpināt savu ceļojumu. Mēs satīsimies kādā virzienā šīs personas dosies. Ja neradīsies humāns risinājums, tad noteikti vērtēsim, protams, ka mēs nepakļausim cilvēkus briesmām,” saka ģenerālis, Valsts robežsardzes priekšnieks Guntis Pujāts.

Ārkārtējās situācijas laikā valsts iedzīvotāji aicināti tūrisma nolūkos nedoties uz Ludzas, Krāslavas, Augšdaugavas novadiem un Daugavpils pilsētu. Tikmēr vietējie tiek aicināti sadarboties, ziņojot par pamanītiem svešiniekiem. TV3 Ziņu uzrunātie pierobežas ļaudis uz esošo situāciju raugās divējādi – vieni saka, ka jūtas neomulīgi, citi tikmēr novērtē robežsardzes regulārās patruļas ciemos un saka – ka jūtas droši.

“Pagaidām neesmu nevienu redzējusi, redzu tikai, ka robežsargi visu laiku braukā, sargā mūs,” teic sastaptā Apaļu iedzīvotāja.

“Nav patīkami. Ja tu viņus nodosi, atnāks cits un tev kaklu pārgriezīs. Valdība mums ir, lai iet un ķer viņus,” bažīgs ir kāds cits vietējais iedzīvotājs.

“Uz robežas, protams, ir riski, bet mēs pagaidām neko nemanām. Tikai to, ka robežsargi visur ir. Mežā mēs neejam. Citur neredzam. Ja viņi kaut kur ir, robežsargi savāc,” pauž Silenes iedzīvotājs.

Robežsardzes priekšnieks vienlaikus uzsver, – pagaidām robežapsardzības kapacitāte ir pietiekama. Talkā nākuši bruņotie spēki, Zemessardze, arī Valsts policija. Vienlaikus šodien uz Baltkrievijas pierobežu bija ieradusies iekšlietu ministre, Saeimas priekšsēdētāja un Aizsardzības komisijas deputātu delegācija. Visi kā viens atzina, ka situācija ir nopietna, lēmumi robežas stiprināšanai tikšot pieņemti iespējami ātri, bet, kad Latvijas un visas Eiropas Savienības ārējā robeža beidzot varētu tikt pie jau sen solītās infrastruktūras, nav zināms.

10 komentāri