Šis gads bijis āķīgs, taču raža ir laba: vīnogu izstāde Bauskā kupli apmeklēta

0 Komentāru

Latvijas vīnogu ražotāji un baudītāji šajā nedēļas nogalē pulcējas Bauskas pilī, kur notiek ikgadējā Vīnkopju biedrības izstāde.

Šis gads audzētājiem bijis āķīgs. Laikapstākļu dēļ augi daudz slimojuši, bet kopumā raža esot pietiekami laba. Rodas pat ambīcijas nākotnē atrast nišas, kurās Latvija varētu konkurēt ar tradicionālajām vīnogu zemēm.

Pirmajā telpā izvietotas vīnogas, kas paredzētas ēšanai, otrā zālē – tā sauktās, tehniskās vīnogas, no kurām gatavo vīnu. Abas telpas stāvgrūdām pilnas. Te var gan pagaršot, gan nopirkt, gan arī izlemt, kādu šķirni audzēt pašam. Ziņkārīgo ir daudz, un vīnkopji tā vien spēj atbildēt uz daudzajiem jautājumiem.

Uz jautājumu, ar ko jārēķinās cilvēkam, ja grib izaudzēt garšīgas, lielas vīnogas, tādas, kā veikalā, vīnogu audzētājs Gatis Kužums norādā: “Galvenais, jābūt gatavam audzēt, nevis nomest. Laba augsne, silta vieta, saule, un galvenais gribēšana. (TV3: Vai Latvijas vīnogas varēs konkurēt ar spāņu ogām?) Hehe, mūsējās ir garšīgākas. Mūsējās ir bez ķīmijām, tik trakām. Iedomājaties, mājās noliekat ķekaru no dārza, mušiņas lido riņķī jau trešajā dienā. Veikalā mēnešiem stāv, nelido. Tur viss ir miris praktiski! Nomiglots līdz pēdējam.”

Klimata saslišana Latvijas vīnogu audzētājiem nāk par labu, pārliecināti selekcionāri. “Klimats paliek arvien pateicīgāks ekskluzīvu dienvidu šķirņu audzēšanai, arvien vairāk varam pielāgot. Ir iespējas, to arī redzam pēc šīs izstādes, ļoti daudzas vīnogas ir ar lielām, skaistām ogām, mums drīz nevajadzēs vest no Grieķijas, Spānijas vīnogas,” saka Dārzkopības institūta pētniece Dzintra Dēķena.

Te gan vietā jautājums, vai Latvijas audzētāji spēs piepildīt veikalu plauktus, kas arī pašlaik ir lielākais klupšanas akmens, jo lielajiem tirgotājiem vajag pamatīgus krājumus.

“Vīnogu audzētāji cīnās, lai kvalitāte būtu. Kādēļ nav veikalu plaukots? Kvantitāte. Pagaidām var tiešos pirkumos nopirkt no audzētājiem,” skaidro Latvijas Vīnkopju un vīndaru biedrības vadītājs Ričards Ivanovs.

Šis gads bijis gana viltīgs – kamēr cilvēki cīnās ar Covid-19, vīnogu stādiem savas slimības. “Īstā un neīstā miltrasa, ir populārākās slimības, kas metās virsū vīnogām. To veicina laikapstākļi. Šogad vasaras otra puse bija silta, kas, protams ir ļoti jauki, bet arī slapja, kas veicināja slimības,” norāda Ivanovs.

Audzētājiem Latvijā jārēķinās ar ģeogrāfiskajām īpatnībām, tā piemēram, ziemeļaustrumos veģetācijas periods beidzas divas nedēļas agrāk nekā Kurzemē. Turklāt vīnogām ar zilām ogām vajadzīgs vairāk siltuma un saules nekā gaišajām, zaļi dzeltenajām.
0 Komentāru