“Sirds līksmo atkal spēlēt Latvijā.” Jūras krastā izskanējis pasaulslavenās ērģelnieces Ivetas Apkalnas koncerts

0 Komentāru

Agrā rīta stundā Jūrmalā, Dzintaru pludmalē, aizvadīts jau par tradīciju kļuvušais pasaulslavenās latviešu ērģelnieces Ivetas Apkalnas Saullēkta koncerts. Tas jūras krastā pulcēja simtiem klasiskās mūzikas cienītāju.

Pasaules slavu guvusī Hamburgas Elbas filharmonijas Goda ērģelniece Iveta Apkalna, kā ierasts, uz Baltijas jūras krastā uzceltās skatuves sagaidīta ar ovācijām. Un ne velti – Latviešu ērģelniece ir slavena ar to, ka ar savu personību spējusi paplašināt un no jauna atklāt ērgeļmūzikas horizontus.

Cilvēki Dzintaru pludmales virzienā sāka plūst jau krietni pirms plkst. 7.00 rītā. Šis ir jau trešais Saullēkta koncerts, un, kā ierasts, baudīt Ivetas Apkalnas ērģeļu skaņas bija pulcējušies vairāki simti klasiskās mūzikas cienītāji.

Lai gan Ivetas Apkalnas ērģeļu skaņas piepildījušas pasaulē slavenākās koncertzāles Eiropā, Amerikā, Āzijā – māksliniece neslēpj, – sirds visvairāk gavilē, kad ir iespēja spēlēt Latvijas klausītājiem un pauž gandarījumu par tik daudzu cilvēku gatavību celties, lai agrā rīta stundā jūras krastā baudītu ērģeļu skaņas.

“Jau trešo gadu pēc kārtas ir izsaucis sauli, šogad mazliet ar vējiņu, cilvēki ir priecīgi, un man, protams, sirds līksmo atkal spēlēt Latvijā pie savas mīļas Baltijas jūras un Latvijas publikai. Pie jūras es jūtu, ka man parādās jaunas atklāsmes, jaunas idejas. Jau šobrīd top tāda ideju vācelīte nākamajam gadam.” Apkalna atklāj, ka šā rīta mūzikas programma izvēlēta īpaši – domājot par trauksmaino laiku kurā dzīvojam. Latvijā tā atskaņota pirmoreiz.

“Filips Glāss ar savu horizontālo meditatīvo noskaņojumu savienojumā ar Johana Sebastiana Baha polifonajām vertikālēm, kas tiešām ir dziļums, pamatīgums, skaidrums, ir tieši tas, kas mums šobrīd ir vajadzīgs. Tieši šī harmonija, iekšējs miers un sakārtotība, ko šī mūzika mums sniedz, ir, manuprāt, tas, ko mēs visi šobrīd nu jau vairāk nekā gadu meklējam ,un arī Filipa Glāsa mūzikā ievītie viedo cilvēku pamata dzīves motīvi – nevardarbīga pretošanās un beznosacījumu mīlestība arī, manuprāt, ir tas, kas it kā ir pašsaprotami, bet šobrīd jo īpaši uzsverami,” teic ērģelniece.

Lielai daļai apmeklētāju Saullēkta koncerts kļuvis jau par tradīciju, taču bija arī tādi, kas piektdienas rītā ērģeļu karaliskās skaņas jūras krastā baudīja pirmoreiz. Sajūtas klausītājiem neaprakstāmas.

“Tāda saulaina meditācija jūras krastā. Sagribējās šo brīnumu dzirdēt tieši jūras krastā – brīnišķīgas ērģeles. Brīnišķīgs laiks, solīja citādāku laiku, un šorīt saule spīd, neviena mākoņa, brīnišķīgi,” prieku pauž Saullēkta koncerta klausītāja Marta.

“Es domāju, ka diez vai man vēl sanāks tāda iespēja plkst. 7.00 no rīta darba dienā atnākt uz koncertu. Man liekas, ka, ziemā dodoties septiņos no rīta uz darbu, es atcerēšos šo dienu,” saka Saullēkta koncerta klausītāja Zane.

Rīta koncertā Dzintaru pludmalē apmeklētāji tika ielaisti ar derīgiem digitālajiem Covid-19 sertifikātiem. Tas nebija šķērslis, lai jūras smiltīs uz plediem vai līdzi paņemtiem soliņiem ērģeļmūzikas skaņās klausītos, kā ierasts, simtiem cilvēku.

0 Komentāru