Siguldas pilsētas svētki pielāgoti epidemioloģiskajām prasībām

1 komentārs

Koronavīruss šovasar Latvijā izbojās tradicionālos pilsētas svētkus. Daudzi no iecerētajiem pasākumiem atcelti drošības un pulcēšanās ierobežojumu dēļ. Kā pirmie to jau šodien izjuta siguldieši. Ierastie Siguldas pilsētas svētki, kas vienmēr bijuši divu dienu festivāla gaisotnē, šoreiz – ļoti piezemēti.

Siguldieši modās ar pūtēju orķestriem zem saviem namu logiem. Vienīgā pilsētas svētku tradīcija, ko koronavīruss nav lauzis. Ļaudis ātri pielīp pie logiem.

“Nu, kolosāli tas ir. Šajā laikā, kad jāsēž mājas un jābūt piesardzīgiem, tas iepriecina. Sevišķi mūs vecos ļaudis,” teic Siguldas iedzīvotāja Aija.

Katrā vietā pavadot pa desmit minūtēm, vietējie orķestri divās stundās muzicēja lielākajos daudzdzīvokļu māju rajonos. Vecmāmiņa Astrīda met nost čības un dodas dejā ar mazbērniem.

Dienas laikā namu pagalmos orķestrus nomainīja ar Siguldu saistītie mūziķi un grupas. Tas netika reklamēts, lai vienā vietā nepulcētos daudz cilvēku.

“Ir sāpīgi. Patiesībā atteicāmies no pilsētas svētkiem,” atzīst Siguldas novada domes priekšsēdētājs Uģis Mitrevics.

Vienīgais klātienes pasākums – jaundzimušo siguldiešu godināšana. Lai epidemioloģiski drošā veidā izsniegtu Siguldas monētas vairāk nekā 70 ģimenēm, katrai bija noteikts konkrēts ierašanās laiks.

Siguldas centrālā iela. Parasti svētku kulminācija būtu bijusi svētku gājiens ar tūkstošiem dalībnieku un skatītāju plecu pie pleca. Taču pulcēšanas ierobežojumu dēļ tas izpaliek. Taču siguldieši aicināti piedalīties virtuālajā svētku gājienā pašvaldības “Facebook” lapā, pievienojot fotogrāfijas no iepriekšējo gadu svētkiem.

Piemēram, Lausku ģimene piedalās svētku virtuālajā gājienā no savas mājas terases. “Mēs digitāli augšuplādēsim mūsu bildi, kuru 2018.gadā gājām kopīgā svētku gājienā,” stāsta Siguldas iedzīvotājs Normunds Lauskis.

Rūgtumu par koronavīrusa izjauktajiem pilsētas svētkiem sevišķi izjūt pašdarbnieku kolektīvi, kuriem uzstāšanās pilsētas svētkos vienmēr bijis gada lielākais notikums. Kordziedātājām Vēsmai un Sarmītei atliek vien atnākt uz tukšajiem laukumiem atcerēties, kā te bija pirms gada.

“Nepiepildīta sajūta. Mēs vienmēr esam gājuši gājienos, pilsdrupu uzvedumos, dziedājuši,” teic Siguldas kora ”Teiksma” dalībniece Sarmīte. Lai kaut cik būtu sajūta, šīs kundzes pucējušās svētku drānās.

Daļa citu atrod svētku sajūtu kādā no beķerējām, apēdot gabalu kūkas. Viesu piesaistīšanai un vietējās ekonomikas atbalstīšanai, sākot ar šo nedēļas nogali Livonijas ordeņa pilsdrupās izvietoti restorāna galdiņi. Virtuve uz vietas te nav, bet maltīti atved no kāda no Siguldas desmit ēdināšanas uzņēmumiem. Līdzīgi kā piegāde mājās, taču te ir skats uz senleju, Turaidas un Krimuldas pilīm.

“Es domāju, ka tas unikāls piedāvājums vienuviet. Ar skatu uz Gauju saņemt restorāna piedāvājumu,” norāda Siguldas novada domes priekšsēdētājs.

Un tukša paliek arī estrāde. Bez svētku gala koncerta. Taču kā alternatīva – siguldieši aicināti vienā laikā vakarā ieslēgt vietējo radiostaciju un katrs no savām mājām attālināti, bet it kā visi kopā, dziedāt: “Zied ievas Siguldā”.