Siguldas Jaunā pils atgūs kādreizējo spozmi – atjaunošanas būvdarbi izmaksās 4,8 miljonus eiro

2 komentāri

Siguldas Jaunā pils atgūs spožumu. Tā pēdējo reizi rekonstrukciju piedzīvoja pagājušā gadsimta 30. gadu vidū. Pēc atjaunošanas pils būs atvērta sabiedrībai, tur atsāks darboties laulību ceremoniju zāle, būs telpas dažādiem kultūras pasākumiem un izstādēm. 

Siguldas Jaunā pils stāv tukša, ēka ir avārijas stāvoklī. Rekonstrukciju pils gaida jau daudzus gadu desmitus. Siguldas attīstības aģentūras direktore Laura Skrodele ved izrādīt to, kā pils izskatās vēl pirms rekonstrukcijas.

Jaunā pils ir celta 1878. gadā kā Siguldas pilsmuižas īpašnieku Kropotkinu dzīvojamā māja. Savukārt Pirmās brīvvalsts laikā šeit saimniekoja rakstnieku un žurnālistu arodbiedrība.

Attīstības aģentūras direktore, stāstot par to, kas paredzēts pēc Jaunās pils atjaunošanas, norāda, ka pils un tās apkārtne būs Siguldas kultūras centrs. “Izveidot Siguldā un atjaunot kā radošu vietu, kā inteliģences vietu, kā mākslas, arī izklaides centru – ar šādu virs mērķi viss šis komplekss tiek atjaunots,” stāsta Skrodele.

Pašlaik pils ir avārijas stāvoklī un jau divus gadus stāv tukša. Pils tornī ļoti uzskatāmi redzams, kā bojātā jumta dēļ lobās apmetums, bet ir vēl daudz kas jāatjauno. “Gan pārnesumi, gan siltuma, gan citas komunikācijas, ugunsdrošība, viss nepieciešams, lai šis objekts tālāk strādātu,” norāda Siguldas attīstības aģentūras direktore.

Rekonstrukcijas konkurss jau ir noslēdzies un iecerēts, ka darbi sāksies vēl līdz pavasara noslēgumam un turpināsies divus gadus. “Jaunā pils būs ierobežota ar būvlaukumu, bet viss pārējais pils dārzs, pilsdrupu teritorija būs pieejama,” piebilst Skrodele.

Siguldas Jaunā pils ir nozīmīgs Latvijas kultūrvēsturiskais piemineklis, tā ir izcils neogotikas stila arhitektūras paraugs, gan arī nacionālās interjera būvniecības paraugs. Pils atjaunošanas būvdarbu līguma summa ir nepilni 4,8 miljoni eiro.

2 komentāri