“Šī informācija būs noderīga visā pasaulē!” Latviešu zinātnieki dodas ceļā uz Antarktīdu

1 komentārs
“Šī informācija būs noderīga visā pasaulē!” Latviešu zinātnieki dodas ceļā uz Antarktīdu
Foto: Cater News / LETA

“Tu aizbrauc uz kādu vietu, kur neviens vēl nav bijis, tu noteikti atklāsi, ko jaunu,” tā intervijā “900 sekundēm” pirms došanās ekspedīcijā uz Antarktīdu sacīja valsts ģeologi Jānis Karušs un Māris Krievāns.

Lai veiktu ledāju pētījumus un attīstītu polāro pētījumu jomu Latvijā, abi ģeologi jau 10. februārī dosies ekspedīcijā uz Antarktīdu. Par vismaz turpmākā mēneša jauno mājvietu kļūs Vernadskas polārā stacija.

Ceļš līdz Antarktīdai solās būt gana sarežģīts – vairāki pārlidojumi, brauciens ar kuģi, bet pēdējo etapu būs jāveic motorizētā gumijas laivās. Ekspedīcijas dalībnieki vēl norāda, ka Antarktīdā plānots palikt vismaz vienu mēnesi. “Nav līdz galam skaidrības, kad kuģis brauks atpakaļ. Ir neliela varbūtība, ka uz salas paliekam pat veselu gadu,” atzīst Karušs.

Latviešu ģeologi izvēlējušies vietu, kas vēl nav izpētīta. “Antarktīda ir milzīga, un tās vietas, kur neviens nav bijis, ir ļoti daudz. Un tas ir iemesls, kāpēc mēs dodamies uz izvēlēto vietu, kā arī tas, lai atklātu ko tādu, ko neviens vēl nav noskaidrojis,” turpina Karušs.

Komandas uzdevums ekspedīcijas laikā ir veikt Antarktīdas pussalas un apkārtējo salu ledāju biezuma un iekšējās struktūras mērījumus, kā arī izveidot 3D modeļus turpmākiem pētījumiem. Zinātnieki pētīs uz ledājiem mītošos mikroorganismus un augšņu veidošanās procesus, kā arī iežu un nogulumu veidošanās apstākļus.

Jāpiebilst, ka izvēlētajā punktā šobrīd ir vasara, un gaisa temperatūra ir nedaudz virs nulles atzīmes.