Sesto reizi aptur grupējumu, kas PVN shēmās izkrāpis miljoniem eiro

33 komentāri

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) muitas un finanšu policija apturējusi jaudīgu PVN izkrāpēju un naudas atmazgātāju grupējumu. Kas interesanti – daži no šiem darboņiem jau tiesāti par miljonu izkrāpšanu no valsts. Dažs tiesāts jau piecas reizes, bet reālu cietumsodu tā arī nav saņēmis.

Pirmo reizi noziedzīgais grupējums par PVN izkrāpšanas shēmu īstenošanu VID redzes lokā nonāca 2005., bet 2007. gadā par šiem noziegumiem darboņiem tiesa piesprieda nosacītu sodu. Neatkarīgi no tā personas turpināja īstenot savas shēmas. Nākamais tiesas process 2008., pēc tam 2011., 2015., 2018. gadā. Visos gadījumos par noziegumiem, kas klasificējami kā sevišķi smagi – tiesa piespriedusi nosacītu brīvības atņemšanu.

“Rajona tiesas ir devušas nosacītu sodu, neskatoties uz to, ka viņai tai laikā ir pārbaudes laiks vēl noteikts un viņai vienalga iedod nosacītu sodu, pie tam, ko mēs redzējām, tendenci – ar samazinājumu. Ja pirmais sods bija pieci gadi, četri gadi, pēc tam jau tikai 2,6 gadi un pēc tam viens gads un seši mēneši – tas nozīmē, ka cilvēkam rodas pilnīga nesodāmības sajūta,” teic VID ģenerāldirektore Inese Jaunzeme.

Šonedēļ VID amatpersonas grupējumu apturējusi jau sesto reizi. Shēma nemainīga – darboņi izveidojuši fiktīvus uzņēmumus, reģistrētus pārsvarā uz bezpajumtnieku vārdiem, caur kuriem jau kopš 2005. gada piedāvājuši reāli strādājošiem uzņēmējiem plašu pakalpojumu klāstu, kā izvairīties no nodokļu nomaksas, izkrāpt PVN, legalizēt noziedzīgi iegūtus līdzekļus.

“Viņi ļoti veiksmīgi strādāja, paplašināja darbības loku, piedāvāja virkni viltotu dokumentu, piemēram, kases aparātu čeki, viltotas darījumu kvītis, lai uzņēmēji šos viltotos dokumentus varētu ielikt savos dokumentos, iesniegt VID un samazināt ar nodokli apliekamo bāzi. Tādi regulāri darbojās ap 20-30, kā kurā laika posmā. (TV3: Sfēras, jūs teicāt, viņi apkalpoja visdažādākās?) Jebkuru, kas jums ienāk prātā,” norāda Jauzeme.

Savukārt, lai nenokļūtu VID redzeslokā, līdzko fiktīvā uzņēmuma parāds sasniedzis 21 000, tika veidots jauns. Finanšu un muitas policijas priekšnieks Kaspars Podiņš saka, – PVN shēmas nodokļu iekasētājiem mūsu valstī nav nekas jauns. Taču šis gadījums ir īpašs ar to, ka konkrētās personas par milzu naudas līdzekļu izkrāpšanu likuma priekšā sauktas 15 gadu laikā jau sešas reizes. Bet reālu sodu tā arī nav saņēmušas.

“Bēdīgākais no visa šī stāsta ir tas, ka mēs konstatējam, ka esam kļuvuši par tādu mācību iestādi organizētās noziedzības pārstāvjiem. Reālus cietumsodus viņi nesaņem, kaut gan izdarīti ir sevišķi smagi noziegumi. Katru reizi, kad mēs viņus aizturam, viņiem ir iespēja saprast, kādas tad kļūdas viņi ir izdarījuši, lai turpmāk tās nepieļautu. Un tad rodas jautājums, cik reižu ir jāizdara smagi noziegumi, lai personu gala beigās izolētu no sabiedrības?” vaicā Podiņš.

Konkrētā grupējuma darbības rezultātā valstij nodarītie zaudējumi mērāmi jau desmitos miljonu eiro apmērā.  Valsts ieņēmumu dienesta amatpersonas šajā gadījumā akmeni met tiesu sistēmas dārziņā un sagaida, ka jaunais Augstākās tiesas priekšsēdētājs ekonomisko noziegumu atrisināšanu un izskaušanu izvirzīs par prioritāti.

“Mums būtu svarīgi, lai šādos gadījumos jau pirmajā reizē, ja tas ir miljons, ko viņš jau ir izkrāpis un palīdzējis izkrāpt, jau būtu cietumsods. Bet, ja mēs redzam, ka tā jau ir piektā un šobrīd būs sestā reize, tad ir jābūt citādam skatījumam no tiesu puses, kā šo personu notiesāt un izvest rokudzelžos, jo citādāk šāda veida darboņi redz, ka nekas nav. Viņš jau nav viens. Cits arī redz: mēs jau varam darīt, kā gribam,” vērš uzmanību Jaunzeme.

Izmeklēšanas nolūkos amatpersonas neatklāj, cik tieši uzņēmumi izmantojuši noziedzīgā grupējuma pakalpojumus, taču neslēpj, ka tādu ir daudz. Jau šobrīd ierosinātas vismaz 30 krimināllietas pret klientiem, reāliem pakalpojumu – viltoto dokumentu pasūtītājiem.