Komentāri

Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā drīzumā tiks izvietoti seši jauni mākslinieka oriģināldarbi, kas pārstāvēs dažādus viņa glezniecības posmus un esot arī vērtīgāki par tiem, kas bija apskatāmi līdz šim, svētdien vēstīja raidījums LNT Ziņu TOP 10.

Pārrunas par to, kādas nākamās Rotko gleznas varētu izvietot centrā, tika sāktas pirms gada. Pēc līguma, trīs kompozīcijas nāk no mākslinieka meitas Keitas Rotko Prizelas kolekcijas, trīs – no dēla Kristofera Rotko kolekcijas. Daugavpils Marka Rotko mākslas centra speciālistiem tika piedāvāts izvēlēties no 12 darbiem.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Jautāts par konkrētiem darbu nosaukumiem, izstādes kurators izsakās tēlaini. ”Jāsaka, Latvijā mums nav metro. Bet metro ieeja Daugavpilī būs. Turpmāk uz nākamajiem trim gadiem,” komentēja ”Daugavpils Marka Rotko mākslas centra” vadītāja vietnieks Māris Čačka.

Runa ir par ieeju Ņujorkas metro, ko Rotko uzgleznoja 1938.gadā. Tas ir reālistiskais mākslinieka sākuma posms. Vēl divi darbi būšot no sirreālistiskā perioda, viena multiforma un vēl divi no klasiskā posma. Šoreiz tie būs ”Dzeltens, rozā” un bez nosaukuma – melns ar zilu.

Visas kopējās kolekciju apmaiņas izmaksas vēl nav aprēķinātas. Bet to apdrošināšana vien maksā 56 000 ASV dolāru. Vadītāji ir pārliecināti: Rotko centrā ieguldītā nauda atmaksājās ar uzviju. Ne jau tiešajā peļņā, jo centrs joprojām dzīvo no Daugavpils domes un Kultūras ministrijas subsīdijām, bet gan kultūras pienesumā.

”Šis nav vienkāršs projekts ne tikai Daugavpilij, bet Latvijai kopumā un pat Eiropai. Jo šāda prakse, kad tik vērtīgi darbi tiek vesti ārpus Amerikas, tādas nozīmes mākslinieku darbi kā Rotko, tā nav ierasta prakse. Līdz ar to izmaksas ir, bet viņas ir atbilstošas tām prasībām, kādas starptautiskā praksē ir pieņemtas,” uzskata Čačka.

Triju gadu laikā Rotko centru apmeklējuši vairāk nekā 330 000 cilvēku, kas ir par trešdaļu vairāk, nekā tika paredzēts biznesa plānā. Te notikušas 120 mākslas izstādes un 15 mākslas simpoziji, kā arī Muzeju dienas un Mākslinieku naktis.

Saldais krējums tiek arī vietējiem uzņēmējiem. Blakus esošās kafejnīcas apgrozījums ar katru gadu pieaug. Te, ar skatu uz Daugavpils cietoksni un Rotko centru, svin kāzas un jubilejas, kā arī ienāk papusdienot tūristi.

”Ievērojami ir palielinājies tūristu skaits pilsētā. Pēdējo triju gadu laikā to tūristu skaits, kas ienāk pie mums, ir audzis par 10-15%, bet dažos periodos pat par 20%. Tas ir pateicoties Rotko centram. Bet mēs arī savās reklāmas brošūrās reklamējam to kultūras iestādi, kas ir mums blakus. Sanāk tāda abpusēji izdevīga līdz pastāvēšana,” uzskata kafejnīcas ”Arsenāls” šefpavārs Vjačeslavs Trošins.

Lai pievilinātu klientus, pagājušajā gadā tika ieviesta īpaša Daugavpils ēdienkarte, bet šovasar šefpavārs uz kulinārijas šedevriem plāno pārnest arī Rotko mākslu. Tās varētu būt vairākas desertu variācijas, kuras atkārtos Rotko izmantotās krāsu gammas.

Uz viesu skaita pieaugumu norāda arī Daugavpils viesnīcu biznesa pārstāvji. Uzreiz pēc centra atvēršanas, 2013.gada vasarā, viesnīca ”Latgola” pieņēma pa 30 autobusiem dienā. Pārsvarā tie bija tūristi no Polijas, kuru plūsmu gan apstādināja krīze attiecībās ar Krieviju. Toties tagad ir vairāk individuālo ceļotāju, vietējo ceļotāju.

Pēc statistikas datiem, pēdējos trīs gados tūristu skaits Daugavpilī audzis, 2015.gadā sasniedzot rekordu – plus 8%.

”Viennozīmīgi varam teikt, ka, pateicoties Mārka Rotko centram, interese par Daugavpili ir palielinājusies. Un ne tikai Latvijas mērogā, bet arī starptautiskā mērogā. Par to arī liecina fakts, ka pagājušajā gadā Marka Rotko centrs tika iekļauts Latvijas apskates objektu TOP 10 kā viens no tiem objektiem, kuru Latvijā būtu jāapmeklē,” komentē Daugavpils tūrisma attīstības un informācijas aģentūras direktore Ilona Maksimčika.

Skaties video!

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl