Sērijveida dzīvokļu tirgus cena sasniegusi 650 eiro par kvadrātmetru

0 Komentāru
Sērijveida dzīvokļu tirgus cena sasniegusi 650 eiro par kvadrātmetru
FOTO: LETA

Sērijveida dzīvokļu tirgus cenas šogad nedaudz paaugstinājušās, liecina nekustamā īpašuma kompānijas Arco Real Estate dati. Šā gada laikā pieaugums bijis 1,5%, un šobrīd kvadrātmetra cena ir sasniegusi gandrīz 650 eiro. Gada sākumā tā bija par 10 eiro mazāka.

Māris Laukalējs, Arco Real Estate pārstāvis

Mēs prognozējām, ka banku uzkrātie nelikvīdie īpašumi, kas tiek atdoti uz izsolēm, ir beigušies. Faktiski tagad tirgus dzīvo uz tā sērijveida dzīvokļu bāzes, ko cilvēki reāli nodod pārdošanā, un tas ir izskaidrojams cenu pieaugumam.

Jaunajos projektos mikrorajonos cena ir divreiz augstāka nekā sērijveida dzīvokļos un ir aptuveni 1 450 eiro par kvadrātmetru.

Nekustamo īpašumu aģentūru pārstāvji saka, ka bieži vien bankas potenciālajiem mājokļu pircējiem kredītus atsaka, tāpēc viņi spiesti izmantot ne banku kreditēšanas iespējas, kas ir daudz dārgāk.

Tā kā īres tirgus Latvijā attīstās lēni un piedāvājumu maz, lai tiktu pie sava mājokļa, Latvijas iedzīvotāji un tādu ir vismaz 20%, izvēlas nebanku kredītus.

Tikmēr eksperti uzskata, ka stingrie banku kreditēšanas nosacījumi ir objektīvi un atbilstoši pašreizējai ekonomiskai situācijai. SEB bankas sociālekonomikas eksperts Edmunds Rudzītis šo tendenci skaidro ar to, ka cilvēki bieži nespēj sakrāt kredīta pirmajai iemaksai. Ir arī citi iemesli.

Pēc Komercbanku asociācijas datiem pirmajā pusgadā hipotekārajos kredītos izsniegti 127 miljoni eiro, kas ir par 2% vairāk nekā tādā pašā periodā pērn.

Tikmēr nekustamā īpašuma tirgū būtiskas izmaiņas tuvākajā gadā nenotiks, uzskata eksperti. Par dažiem procentiem mājokļu cenas gan var pieaugt, taču sērijveida dzīvokļa kvadrātmetra cena noteikti nemaksās 1 620 eiro, kā tas ir bijis 2007. gadā, kas bija par 60% vairāk nekā šobrīd.

Skaties video:

0 Komentāru