Senākais zināmais latviešu valodā rakstītais teksts un citi reti eksponāti reformācijas jubilejas izstādē

1 komentārs
Senākais zināmais latviešu valodā rakstītais teksts un citi reti eksponāti reformācijas jubilejas izstādē
Foto: Ilze Vēbere

Par godu reformācijas piecsimt gadu jubilejai atklāta izstāde “Luters. Pagrieziens”. Izstāde sarīkota Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, un tā veltīta Martina Lutera (1483-1546) 1517. gadā Vitenbergā publiskotajām 95 tēzēm un to aizsāktajai reformācijas kustībai.

Reformācijas kustība ne tikai pārveidoja Eiropu un mainīja ticīgo attiecības ar baznīcu, bet ar sekmēja latviešu valodas attīstību. Tai par godu LNB izveidotajā izstādē stāstīts par reformācijas nestajām pārmaiņām un ietekmi uz latviešu kultūras attīstību. Skatāmi reti eksponāti, piemēram, senākais zināmais latviešu valodā rakstītais teksts.

Izstāde veidota kā stāsts par Luteru, viņa mācību un to, kā reformu kustība 16. gadsimta sākumā izplatījās Eiropā, sasniedzot gan Strasbūru Elzasā, gan Rīgu Livonijā. Būtiska vieta izstādē atvēlēta stāstam par pirmajiem rakstītajiem un iespiestajiem tekstiem latviešu valodā, kas tapuši Lutera mācības ietekmē.

Vienlaikus izstādē būs redzamas 16. gadsimta 20. gados iespiestās, Rīgai domātās grāmatas, kuras parāda, cik šā laikmeta kontekstā ātri Lutera vēsts sasniedza rietumu kristīgās Eiropas perifēriju – Livoniju.

Izstādes priekšmeti tiks izrādīti no Latvijas muzeju kolekcijām – Rundāles pils muzeja un Latvijas Nacionālā vēstures muzeja. Izstādes kodolu veidos grāmatas no LNB, Strasbūras Nacionālās un universitātes bibliotēkas (SNUB), Virtembergas Zemes bibliotēkas (VZB), Latvijas Universitātes Akadēmiskās bibliotēkas, Bavārijas Valsts bibliotēkas, Hercoga Augusta bibliotēkas Volfenbitelē un Upsālas Universitātes bibliotēkas kolekcijām.

Ekspozīcija “Luters. Pagrieziens” LNB telpās apskatāma līdz 2018. gada 4. februārim.

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl