Sēlijā zemnieku kviešu laukus izposta mēnešiem ilgais sausums

0 Komentāru
Sēlijā zemnieku kviešu laukus izposta mēnešiem ilgais sausums
FOTO: LETA

Daudzviet Latvijas laukos šovasar redzami izkaltuši un saplaisājuši tīrumi. Negaidīti ilgais sausuma periods zemniekiem liek ar bažām gaidīt rudeni. Cerētās ražas vietā var nākties iet uz banku pēc aizdevuma, lai savilktu galus.

No attāluma kviešu lauks šķiet zaļš un veselīgs, taču, tajā iekāpjot, kļūst skaidrs, ka skats ir mānīgs. Zaļie stiebri knapi izlīduši no sakaltušās zemes.

Dažviet skats pat atgādina tuksneša dzīles no tālām zemēm. Vietējie zemnieki skaidri zina, ka ir atkarīgi no dabas untumiem, tomēr šādu sausumu nebija gaidījuši.

Līdz ar sausumu augi nespēj uzņemt barības vielas un nīkuļo. Tas nozīmē, ka 100 hektāru plašie klajumi rudenī nesīs pavisam niecīgu ražu. Atliek cerēt uz ziemājiem, kas pret sausumu ir izturīgāki. Tomēr patiesā situācija būs skaidra rudenī. 

Lauku cilvēki, paaudzēm kopjot zemi, bieži vien vairāk nekā meteorologiem uzticas saviem vērojumiem. Tomēr nesaprotamu iemeslu dēļ šogad tie pievīluši, un vietējiem nav nekādu prognožu, kad lietus parādīsies. Iespējams, pie vainas globālā sasilšana, jo iepriekš nekas tāds neesot manīts.

Ja bagātīgi nenolīs šonedēļ, situācija būs kritiska. Ierīkot īpašu ūdensapgādes sistēmu esot ārkārtīgi dārgi. 

Uz valsts atbalstu zemnieks necer un apzinās, ka no sausuma jūga nāksies izrāpties vien paša spēkiem.

Video

0 Komentāru