Komentāri

Valsts prezidents Raimonds Vējonis parlamentā iesniedzis priekšlikumus, kuru mērķis ir uzlabot likumu pieņemšanas kvalitāti. Prezidents uzskata, ka tas ir sasniedzams, mainot Saeimas kārtības rulli. Ar līdzīgu ierosinājumu Vējonis parlamentā bija vērsies jau pirms gada, taču deputāti viņa priekšlikumus līdz šim nav ņēmuši vērā.

Saeimas darba kārtībā ir kārtības ruļļa izmaiņas, un savu ieguldījumu vēlas sniegt arī Valsts prezidents. Raimonds Vējonis ir iesniedzis priekšlikumus vairāku pantu labošanai.

Viņš rosina liegt lemt par būtiskām izmaiņām, balsojot par likumiem galīgajā lasījumā, kas ļautu izvairīties no sasteigtiem pēdējā brīža risinājumiem, kuros ir liela kļūdu iespēja. Prezidents tāpat aicina Saeimu likumu sagatavošanas gaitā detalizētāk pamatot iesniegtos priekšlikumus un par visām pieņemtajām likumu izmaiņām sagatavot skaidrojošu ziņojumu, kāpēc tās nepieciešams.

Kā norāda Rīgas pilī, prezidents vēlas, lai tiktu uzlabots likumdošanas process.

Jānis Siksnis
Valsts prezidenta preses padomnieks

Mērķis ir panākt, lai likumi tiktu izstrādāti kvalitatīvi, lai būtu lielāka caurskatāmība to izstrādāšanas procesā. Tādā veidā tiktu veicināta sabiedrības uzticēšanās valsts varai.

Tiesa gan, ar līdzīgu ierosinājumu Raimonds Vējonis Saeimā vērsās jau pirms gada. Taču tas tika atstāts bez ievērības. Kad deputāti konceptuāli pirmajā lasījumā pieņēma kārtības ruļļa izmaiņas, prezidenta priekšlikumi netika ņemti vērā.

Nožēlu par to pauž Juridiskās komisijas vadītājs Gaidis Bērziņš, kurš prezidenta iniciatīvu atbalsta.

Gaidis Bērziņš
Juridiskās komisijas vadītājs

Darba grupa šos priekšlikumus ar vairākuma viedokli diemžēl neatbalstīja. Man atliek cerēt, ka šobrīd darba grupa savu viedokli mainīs.

Kārtības ruļļa izmaiņu darba grupas vadītāja Solvita Āboltiņa skaidro, ka prezidenta ieceres tika noraidītas, jo tām nebija balsu vairākuma parlamentā.

Solvita Āboltiņa
Juridiskās komisijas deputāte, “Vienotība”

Skaidri iezīmējās tas, ka deputāti diezgan negribīgi pieņem šos priekšlikumus. Tas ir kopējs Saeimas lēmums, kurā šie priekšlikumi netika atbalstīti. Tas, kas attiecas uz šobrīd iesniegtajiem, tie jau ir konkrēti priekšlikumi ar konkrētām redakcijām tikai par trīs tēmām. Manuprāt, ir izstrādāti ļoti korekti, ļoti pamatoti.

Līdz ar to Āboltiņa prognozē, ka tagad tie varētu gūt atbalstu.

Gatavojoties balsojumam par izmaiņām kārtības rullī otrajā lasījumā, vairākus priekšlikumus iesnieguši arī deputāti. Piemēram, tiek rosināts, ka Saeimas sēdes nevar beigties vēlāk par deviņiem vakarā, ja vien valstī nav ārkārtas stāvoklis.

Savukārt bez pārtraukumiem sēdes var notikt tikai tādā gadījumā, ja tam piekrīt visi klātesošie deputāti. Patlaban tas tiek izlemts ar balsu vairākumu.

Iesniegts arī priekšlikums deputātiem dot tiesības neievērot apstāšanās un stāvēšanas aizliegumu, novietojot savu auto pie valsts un pašvaldību iestādēm.

Par minētajiem priekšlikumiem Saeimā vēl gaidāmas diskusijas. Tikmēr pretrunīgu vērtējumu jau izraisījušas pirmajā lasījumā atbalstītās kārtības ruļļa izmaiņas. Strīdīgākās no tām ir iecere liegt deputātiem filmēt Saeimas komisijās un apņemšanās pastiprināt parlamentāro kontroli pār valdību, liekot ministriem atskaitīties par darbu Saeimas sēdēs. Lai izmaiņas stātos spēkā, tās vēl jāpieņem galīgajā lasījumā, kad arī kļūs zināms, vai prezidenta priekšlikumi šoreiz tiks ņemti vērā.

Lasi vēl