Secināts, ka līdz šim Latvijā lielākajai daļai limfomas slimnieku noteikta neprecīza diagnoze un ārstēšana

2 komentāri
Secināts, ka līdz šim Latvijā lielākajai daļai limfomas slimnieku noteikta neprecīza diagnoze un ārstēšana
Foto: Sputnik / LETA

Pozitronu emisijas tomogrāfija jeb PET izmeklējumi ir moderns un efektīvs veids, kā diagnosticēt vēzi un izvēlēties vispiemērotāko ārstēšanās metodi. Taču Latvijā bez maksas šie izmeklējumi būs pieejami tikai no šī gada 1. jūlija, turklāt, – pagaidām tikai daļai vēža slimnieku.

Citi onkoloģijas pacienti, ja var to atļauties, tērē milzu naudas summas, lai tiktu pie šiem izmeklējumiem. Bet vairākumam, kuram maciņš plānāks, jāpaļaujas uz mazāk efektīviem valsts apmaksāto izmeklējumu paņēmieniem.

Valsts apmaksātajos izmeklējumos secināts, ka 29 gadus vecās Žannas krūškurvja sāpju cēlonis ir viens no vēža paveidiem – limfoma. Viņa nolēma veikt arī krietni modernāko izmeklēšanu – PET izmeklējumu, ko Latvijas valsts diemžēl neapmaksā. Un izrādījās, ka sākotnējā diagnoze un līdz ar to arī noteiktais ārstēšanās kurss, bija neprecīzi.

Žanna Rovalino
Hodžkina limfomas slimniece

Tas ir atkarīgs no tā, vai slimības izplatība ir tikai virs diafragmas vai zem diafragmas. To nevar precīzi pateikt. To var pateikt tikai PET izmeklējums. Tādēļ ir ļoti svarīgi veikt šo PET izmeklējumu. Un es nevaru iedomāties, kā es justos, ja man nebūtu to uztaisījuši.

Kopš pērnā gada septembra cilvēkiem, kuriem konstatēts šis ļaundabīgais audzējs, ir pieejama bezmaksas diagnostika atbalsta programmas “Dzīvo tālāk!” ietvaros. Izrādās, valsts apmaksātās izmeklēšanas ir tik novecojušas, ka, līdzīgi kā iepriekš pieminētajai Žannai, neprecīza diagnoze noteikta teju 70% pacientu.

Nepietiekama vai – gluži pretēji – pārlieku intensīva ārstēšana var novest pie letāla iznākuma. Piemēram, ginekologam Voldemāram Lejiņam, kurš Latvijā pazīstams kā medicīniskās apaugļošanas aizsācējs, savu veiksmīgo karjeru nācās pamest pirms 6 gadiem veselības problēmu dēļ. Izrādās, arī viņam sākotnēji noteiktā diagnoze nebija precīza.

Voldemārs Lejiņš
ginekologs

Tā kā manā gadījumā, kad atsevišķus veidojumus atrada dažādās ķermeņa daļās, varēja izoperēt un pēc pusgada atkal jāiet uz izmeklēšanu. Bet tas viss prasa ļoti lielus materiālos līdzekļus, un es saprotu, ka Latvijā diemžēl cilvēki nevar atļauties tādus izmeklējumus. Skumji, bet jāsaka, ka cilvēki mirst, jo viņiem nav naudas un valsts nepalīdz.

Paradoksāli, bet atbalsta programmas pārstāvji izrēķinājuši, ka šādas metodes apmaksāšana valstij papildu līdzekļus nemaz neprasītu. Vēl jo vairāk, gudri rīkojoties un nepareizas ārstēšanas vietā nozīmējot precīzu, ik gadu pat būtu iespējams ietaupīt.

Daiga Behmane
Latvijas Veselības ekonomikas asociācijas vadītāja

Pēc nepareizas diagnostikas tiek turpināta nepareiza ārstēšana un šīs ārstēšanas metodes, ko mēs jau šobrīd apmaksājam, ir pietiekami dārgas. Ja mēs neveicam šo pareizo izmeklēšanu, tad ārsti parasti nozīmē šo dārgāko ķīmijterapiju. Līdz ar to, ja mēs sarēķinām šos zaudējumus no nepareizas diagnostikas, tad limfomas pacientiem gadā sastāda apmēram 2,3 miljonus eiro.

Veselības ministrijā (VM) gan norāda, ka limfomas pacienti ir ļoti šaurs loks un visam savs laiks. Proti, no šī gada 1. jūlija šādus tomogrāfiskus izmeklējumus nodrošinās Pirmajai pacientu grupai – ādas, plaušu un krūts vēža slimniekiem. Pārējiem gan vēl būs jāgaida.

Ēriks Miķītis
VM Veselības aprūpes departamenta direktors

Vienmēr iedzīvotājiem un, it sevišķi, pacientiem, kuriem šīs slimības nemaz nav tik lielas, vienmēr ir ļoti loģiska un saprotama vēlme, lai pakalpojums būtu ātrāk un labāks. Diemžēl viss uzreiz nav iespējams. Bet mēs ar kaut ko esam sākuši.

Kamēr vien valsts neradīs iespēju palīdzēt limfomas pacientiem, to turpināt darīt apņēmības pilni ir atbalsta programmas “Dzīvo tālāk!” dibinātāji. Savukārt, kad VM šo uzdevumu būs pārņēmusi savās rokās, ziedojumi varētu tikt novirzīti citai maznodrošinātai slimnieku grupai.