Savulaik slavenais restorāns Sēnīte beidzot iekļauts kultūras pieminekļu sarakstā

4 komentāri

Savulaik slavenais restorāns Sēnīte beidzot iekļauts aizsargājamo valsts kultūras pieminekļu sarakstā.

Tas nozīmē, ka tukšās padomju laiku ēkas saimnieki nedrīkst to nojaukt. Taču arī atjaunot bijušo restorānu nav paredzēts – 900 sekundēm saimnieki pavēstīja, ka grasās ēku pārdot.

Siguldas šosejas malā esošā Sēnīte pašlaik stāv tukša un pamesta. Par padomju laiku ēkas iekļaušanu valsts kultūras pieminekļu sarakstā sākotnēji vienprātības nebija. Iekļaušanas atbalstītāji un pretinieki bijuši valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijā, kā arī pretojušies Sēnītes saimnieki.

Tagad ir panākts kompromiss, aizsargājamo valsts kultūras pieminekļu sarakstā iekļauta daļa bijušā restorāna Sēnīte ēku.

Foto: vēsturiski restorāna Sēnīte foto – ziedu laiki un mūsdienas

VKPAI Kultūras mantojuma politikas daļas vadītājs Jānis Asaris:

Mēs esam iekļāvuši tieši tikai to senāko daļu, ko 1967. gadā atklāja, un kuras projekta autors ir Linards Skuja. Zinām, ka vēlāk gan septiņdesmitajos, gan astoņdesmitajos gados, kamēr tur vēl kaut kas darbojās restorāns un ārā bija kafetērija, bārs, tās jaunākās daļas vairs nav tik nozīmīgas, tās arī nav iekļautas.

Bijušā restorāna Sēnīte senākā daļa ir ēka ar cilindrisko jumtu. Tā valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspektoru un arhitektu skatījumā ir unikāla padomju laika arhitektūras liecība. Tāpēc to nolemts saglabāt.

Savukārt ilggadējie ēkas saimnieki vēlas no būves atbrīvoties.

Bijušā restorāna Sēnīte līdzīpašnieks Atis Sausnītis:

Katrā ziņā ēka pārdošanā, investora meklējumos. Paši mēs ar šo projektu neko netaisāmies darīt.

Pašlaik sēnītes apaļais, dzelzsbetona jumts esot pietiekami labi saglabājies, lai to būtu iespējams atjaunot sākotnējā izskatā. Taču tā ir nākamo saimnieku rūpe, norāda tagadējie īpašnieki.

Tas cik ilgi objekts meklēs jaunu īpašnieku nav zināms, tas jau notiek vairākus gadus. Bijušais restorāns Sēnīte tikmēr stāv tukšs un nesakopts, likt ēku sakopt piespiedu kārtā pašlaik nav paredzēts.

Ēkas saimnieku aprēķini liecina, ka sēnītes atjaunošanai nepieciešami četri līdz pieci miljoni eiro. Iepriekš jau esot atrasts pircējs no Krievijas, taču ekonomiskās krīzes dēļ iecere izjukusi. Komplekss esot iekonservēts un apsargāts.

Video

TOP komentāri

 • Emīls
  +1 +1 0

  Emīls

  Žēl noskatīties uz ko tādu, jumts stabili vairs nav saglābjams, jo ieskatoties iekšā, var redzēt, ka no griestiem birst nost apmetums, un cauri pil ūdens, tā kā, drīz varam gaidīt grandiozo momentu, ko acīmredzot gaida īpašnieks - Sēnītes sabrukšanu!
 • ka tik ne ta
  0 0 0

  ka tik ne ta

  Grib pardot? Kas tas par anekdotem letticigiem? Ja gribetu, tad sen jau butu pardots. Jo ipasums ir verts tiesi tik, cik par to gatavs kads maksat. Bet sie cer uz sapniem, jeb kaut kadam shemam. Tapec ta NAV pardosana.
  Tadi "biznesmeni", kuru talants ir vien ieks prihvatizesanas..., ir redzeti, kuriem kriterijs ir nevis tirgus, tatad piedavajuma - pieprasijuma balanss, bet tas, cik vinam GRIBAS...

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl