Savākta teju trešdaļa nepieciešamo parakstu Saeimas atsaukšanas referenduma ierosināšanai

0 Komentāru
Savākta teju trešdaļa nepieciešamo parakstu Saeimas atsaukšanas referenduma ierosināšanai
MĀRTIŅŠ ZILGALVIS, F64

Kopš 15.novembra, kad sākās parakstu vākšana par referenduma ierosināšanu 13.Saeimas atsaukšanai, par šo iniciatīvu elektroniski parakstījušies vismaz 45 649 cilvēki, kas ir 29,5% no nepieciešamā parakstu skaita.

Parakstu vākšanas termiņš noslēgsies 2020.gada 14.novembrī. Lai par šo jautājumu tiktu ierosināta tautas nobalsošana, ir jāsavāc 154 865 parakstu.

Kopējais par referenduma ierosināšanu savāktais parakstu skaits varētu būt lielāks, jo par to var parakstīties, arī apliecinot parakstu pie zvērināta notāra, dzīvesvietas deklarēšanas vietā pašvaldībā, bāriņtiesā, kura veic notariālas darbības, vai novadā pie pagasta vai pilsētas pārvaldes vadītāja.

Par Saeimas atsaukšanu ir parakstījušies ievērojami vairāk cilvēku nekā par abām divām citām iniciatīvām, par kurām arī iespējams parakstīties portālā “Latvija.lv”. Salīdzinājumam – par grozījumiem likumā “Par nekustamā īpašuma nodokli” kopš 18.maija elektroniski parakstījušies 17 407 cilvēki, par izmaiņām tautas nobalsošanas un likumu ierosināšanas kārtībā kopš 20.septembra parakstījušies 3775 cilvēki, bet par grozījumiem Satversmē – 2688 cilvēku.

LETA jau ziņoja, ka pērn novembrī Centrālā vēlēšanu komisija nolēma parakstu vākšanai reģistrēt gan biedrības “Varu Latvijas tautai”, gan Centra partijas Saeimas atsaukšanas ierosināšanas iniciatīvu. Savukārt decembra sākumā tika reģistrēta tāda pati Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības iniciatīva. Tā kā visām trim iniciatīvām ir identisks mērķis, tās apvienotas.

Pērnā gada nogalē mediķi vairākkārt protestēja, izsakot neapmierinātību ar doto solījumu nepildīšanu attiecībā uz nozares budžetu un algu pieaugumu, tostarp izteica neuzticība finanšu ministram Jānim Reiram (JV) un nodeva Centrālajai vēlēšanu komisijai ierosinājumu par parakstu vākšanu Saeimas atsaukšanas rosināšanai.

Pērn Saeimā pieņemtais lēmums mediķu algu celšanai 2020.gadā paredzēja 120 miljonus eiro, kas nozarē strādājošo algas ļautu pacelt par vidēji 20%. Taču, koalīcijai, atzīstot, ka šāda likuma pieņemšana esot bijusi kļūda, jo netika paredzēti finanšu resursi, mediķu algām izdevās rast vien aptuveni pusi nepieciešamās naudas.

Runājot par šo parakstu vākšanu, kuru iniciējušas mazpazīstamas politiskās organizācijas un kuru līderu reputācija tikusi publiski apšaubīta, Keris iepriekš mudināja nošķirt pašu iniciatīvu rosināt Saeimas atlaišanu no tās autoriem. LVSADA arī aicināja savus biedrus un pacientus parakstīt šo iniciatīvu.

0 Komentāru