Sausuma dēļ Latvijā izžūst upes un ezeri

1 komentārs
Sausuma dēļ Latvijā izžūst upes un ezeri
FOTO: LETA

Sausuma dēļ Latvijā sāk izžūt upes, ezeri. Pat jūrā ūdens dažviet ir atkāpies aptuveni par 40 metriem, atpūtniekiem atklājot iespaidīgus skatus.

Daugavā pie Daugavpils jau reģistrēts rekordzems ūdens līmenis. Hidrologi gan mierina, ka pagaidām nekas ārkārtējs vēl nav noticis. Taču situācija var saasināties, ja sausums turpināsies.

Pludmalēs atklājas neierasts skats. Atpūtnieki brīvi pastaigājas vietās, kur vēl pavisam nesen bija ūdens. Vecāķu pludmalē ūdens atkāpies par 30 metriem, dažviet Jūrmalā pat par 40 metriem.

Hidrologi skaidro, ka pēdējā diennaktī ūdens līmenis Latvijas piekrastē noslīdējis līdz 44 centimetriem zem vidējā rādītāja. Tam par iemeslu ir ilgstošie austrumu vēji. Taču jau rīt situācija varētu mainīties.

Zemais ūdens līmenis ir upju grīvās un ezeros. Piemēram, ūdens līmenis Ķīšezerā ir par 70 centimetriem zemāks nekā augusta sākumā. Tikmēr dati no hidroloģiskajām stacijām liecina, ka vietām Daugavā līmenis jau sasniedzis zemāko atzīmi novērojumu vēsturē. Pie Daugavpils tas noslīdējis 125 centimetrus zem stacijas nulles atzīmes.

Hidroloģe norāda, ka upēs situāciju nosaka sausums. Un paredzams, ka gaidāmais lietus vērā ņemamu ūdens līmeņa paaugstināšanos pagaidām vēl neizraisīs.

Jaunākie sinoptiķu novērojumi liecina, ka ilgstošs lietus Latvijā nav gaidāms līdz pat septembra vidum. Zemā ūdens līmeņa dēļ cietēju lomā nonācis valsts budžets. Hidroelektrostacijās nesaražotās elektrības dēļ valsts makam iet garām miljoniem eiro.