Satraucoša statistika! Strauji pieaug saslimstība ar cukura diabētu

2 komentāri
Satraucoša statistika! Strauji pieaug saslimstība ar cukura diabētu
FOTO: LETA

Saslimstība ar cukura diabētu pieaug gan Latvijā, gan citur pasaulē. Tieši tāpēc šogad Pasaules veselības diena, kas tiek atzīmēta šodien, veltīta šai slimībai.

Par profilaksi un ārstēšanu šodien plašāku informāciju sniegs Veselības ministrija.

Eiropas reģionā cukura diabēts ir aptuveni 60 miljoniem cilvēku, un saslimstības izplatība pieaug visās vecuma grupās.

Arī Latvijā pacientu skaits, kuriem diagnosticēts cukura diabēts, palielinās.

Pēdējos desmit gados tas ir gandrīz dubultojies, līdz ar to ikdienā ar to sadzīvo vairāk nekā 80 tūkstoši iedzīvotāju.

Kā skaidro Veselības ministrija, saslimstības pieaugums galvenokārt ir saistīts ar lielāku liekā svara un aptaukošanās problēmu, neveselīgu uzturu un mazkustīgu dzīvesveidu.

Tādēļ izšķiroša loma ir veselīga dzīvesveida ievērošanai. Šādā veidā iespējams novērst līdz pat 80% saslimšanas gadījumu.

TOP komentāri

 • INGVARS RASA
  0 0 0

  INGVARS RASA

  ZIŅA PLAŠSAZIŅAS LĪDZEKĻIEM
  Pasaules Diabēta dienas apmeklētāju veselības pārbaužu rezultāti liecina par nepieciešamību uzlabot veselības aprūpes pieejamību un efektivitāti
  Pasaules Diabēta dienas 2016 pasākumu Rīgas 2. Valsts ģimnāzijā apmeklēja 1530 cilvēku, kas liecina par šādu pasākumu nepieciešamību. Veselības pārbaužu un ārstu konsultāciju rezultāti liecina, ka cilvēki atliek vizīti pie ārsta un arī izmeklējumu veikšanu līdz pat brīdim, kamēr veselības stāvoklis ievērojami pasliktinās. Cukura diabēta pacientu regulāru paškontroli kavē augstie pacientu līdzmaksājumi par paškontroles līdzekļiem.
  Latvijas Diabēta asociācija 2016.gada 5.novembrī no 10.00 līdz 14.00 Rīgas 2.Valsts ģimnāzijā rīkoja Pasaules Diabēta dienai 2016 veltītu pasākumu. Pasākuma apmeklētājiem bija iespēja bez maksas noteikt glikozes līmeni asinīs, asinsspiedienu, kaulu blīvumu, ķermeņa svaru, ķermeņa masas indeksu, tauku daudzumu organismā, saņemt ārstu endokrinologu, psihologu, uztura speciālistu, pēdu aprūpes speciālistu, rehabilitologa ieteikumus, plašā izstādē iepazīties ar jaunākajiem piedāvājumiem diabēta pacientiem un saņemt tikko iznākušā žurnāla “Diabēts un Veselība” numuru.
  Veicot glikozes līmeņa pārbaudi, konstatēti rezultāti no 2,8 mmol/l līdz 24,6 mmol/l. Pēdējais rādītājs liecina par ekstremāli paaugstinatu glikozes līmeni asinīs, un šādā situācijā nepieciešama ārsta konsultācija vistuvākajā laikā.
  3% no apmeklētājiem bez cukura diabēta, kuri veica glikozes līmeņa pārbaudi, tika konstatēts glikozes līmenis asinīs, kas liecina par cukura diabētu. Šie apmeklētāji saņēma ārsta konsultāciju un ieteikumus par turpmāku izmeklējumu nepieciešamību cukura diabēta diagnozes precizēšanai.
  30% no apmeklētājiem, kuri veica glikozes līmeņa pērbaudi, cukura diabēts bija jau diagnosticēts. Tas, ka šie pacienti ierodas veikt pārbaudi un gatavi stāvēt rindā, lai to izdarītu, liecina par nepietiekošām iespējām kontrolēt savu glikozes līmeni ikdienā, katru dienu, kā tas cukura diabēta pacientiem būtu nepieciešams. Aptaujājot šos cukura diabēta pacientus, viņi skaidroja, ka nevar atļauties maksāt pacienta līdzmaksājumu par teststrēmelēm glikozes līmeņa noteikšanai, jo šis līdzmaksājums pacientiem, kuri ārstējas ar medikamentiem glikozes līmeņa pazemināšanai tabletēs, ir 50% no teststrēmeļu cenas.
  52% no apmeklētājiem, kuri veica asinsspiediena pārbaudi, asinsspiediens bija paaugstināts, sasniedzot pat 230/140 mm Hg. st. 30% no apmeklētājiem ar cukura diabētu, kuri veica asinsspiediena pārbaudi, asinsspiediens bija paaugstināts vai ekstremāli paaugstināts, kas liecina par nepietiekoši efektīvu asinsspiediena ārstēšanu un daudzkārt augstāku sirds un asinsvadu slimību, infarkta, insulta un pēkšņas nāves risku šiem pacientiem.
  37% no apmeklētājiem, kuri veica ķermeņa masas indeksa noteikšanu, tas bija paaugstināts.
  Pasākumā piedalījās 23 ar medicīnu saistītas firmas un organizācijas, kā arī Rīgas Stradiņa universitātes medicīnas studentu atbalsta grupa.
  Pasaules Diabēta dienai veltītus pasākumus Latvijas Diabēta asociācija šogad rīko jau 23. reizi. Latvijas Diabēta asociācijas rīkotie Pasaules Diabēta dienas pasākumi notiek ne tikai Rīgā, bet arī citviet Latvijā. Tie ir labdarības pasākumi pacientiem ar cukura diabētu, viņu līdzcilvēkiem, kā arī visai sabiedrībai un šo pasākumu rīkošanai netiek saņemts finansējums no valsts budžeta.

  Ingvars Rasa
  Latvijas Diabēta asociācijas prezidents
  Kontaktinformācija
  Ingvars Rasa
  Mob.tālr.nr.: 29238563
  e-pasts: dr.irasa@inbox.lv
  www.diabetsunveseliba.lv
 • INGVARS RASA
  0 0 0

  INGVARS RASA

  Latvijas Diabēta asociācijas Pasaules Diabēta dienas pasākums notiks 5.novembrī no plkst. 10:00 līdz plkst. 14:00 Rīgas Valsts 2. ģimnāzijā K.Valdemāra ielā 1.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl