”Saskaņas” deputāti asi kritizē Latvijas ārpolitiku

4 komentāri
”Saskaņas” deputāti asi kritizē Latvijas ārpolitiku
VLADISLAVS PROŠKINS, F64

Ilgas stundas Saeimā tika pavadītas, debatējot par ārpolitiku. Noklausīties, kas par to sakāms gan jaunajai valdībai, gan jaunajai Saeimai, bija ieradies arī Rīgā strādājošais ārvalstu diplomātiskais korpuss. Galvenā ziņa, kas viņiem tika nodota, bija tā, ka Latvijas līdzšinējais ārpolitiskais kurss nemainīsies. Tieši tas gan ir arī tas, kas Saeimas opozīcijai šķiet nepareizi.

Tā sauktās ārpolitikas debates, kurās Saeimas deputāti uzstājas par paveikto un iecerēto starptautiskajā arēnā, nu jau kļuvušas par tradīciju. Pirmo reizi tās notika pirms astoņiem gadiem, un ierasti ievelkas uz vairākām stundām.

Pirms debatēm Saeimas kamīna zālē Valsts prezidents un ārlietu ministrs tradicionāli uzņēma fotogrāfiju pie Zigfrīda Annas Meierovica portreta, tādējādi godinot Latvijas pirmā ārlietu ministra ieguldījumu mūsu valsts izveidē un attīstībā.

Saeimas sēde šodien, kuru apmeklēja arī vairāki Ministru kabineta locekļi un diplomātiskais korpuss, sākās ar ārlietu ministra ziņojumu par darbību valsts ārpolitikā un Eiropas Savienības jautājumos.

“Šodienas pasaule nav mūsu izcilā rakstnieka Kārļa Skalbes pasaku pasaule, kur Miera un Pārticības malā valda miers un laime un katram debesīs iesprausta viņa karote. Vienlaikus ar straujo digitālo laikmetu un pasaules atvērtību un atklātību, mēs piedzīvojam lielu nenoteiktību it visā, kas notiek. Daudz neskaidrības ir arī pasaules politikā,” teica ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.

Savā ziņojumā ministrs skāra saspīlējumu sabiedroto attiecībās ar ASV, NATO nākotni, populisma uzplaukumu Eiropā, kā arī Krievijas agresiju, kuru piesauca arī citas amatpersonas.

“Krievijas bruņošanās, ”Iskander” raķešu izvietošana Kaļiņingradas apgabalā, ķīmiskais uzbrukums Solsberi, Lielbritānijā, un visbeidzot – Krievijas karadarbība Ukrainā, tās agresīvā rīcība Kerčas šaurumā un Azovas jūrā – tie ir tikai daži no piemēriem, kas liecina par augošiem drošības riskiem Latvijai un Eiropai kopumā,” teica Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (NA).

“Mēs to uztveram ļoti nopietni, bet sadarbībā ar mūsu partneriem, īpaši NATO aliansē, tas ir, kā mēs rīkosimies uz priekšu. Mēs kā valsts turpināsim piedalīties arī plašākās, teiksim, NATO alianses darbībās, arī ārzemēs, jo tikai tad, ja palīdzi savam sabiedrotajam, vari sagaidīt, ka sabiedrotais palīdzēs arī tev. Mēs turpināsim šo uzņemto kursu,” pauda premjers Krišjānis Kariņš (JV).

Savukārt opozīcijas deputāti nelaida garām iespēju ārlietu ministram veltīt arī kādu skarbāku vārdu. Tostarp to darīja kādreizējais Rinkēviča cīņu biedrs Reformu partijā, jaunizceptais “saskaņietis” Vjačeslavs Dombrovskis, uzverot, ka attiecībās ar Kremli ārlietu ministrs spējīgs vien izraidīt Krievijas estrādes zvaigznes.

“Rinkēviča kungs, aiz jūsu retorikas par Krieviju slēpjas totāls apjukums, diplomātijas paralīze un pat jebkādas politikas trūkums attiecībās ar Maskavu. Jūsu ārpolitika ir apmaldījusies starp Trampa tvītiem un Nastjas Ribkas “Instagram” atklāsmēm par Krieviju un dzīvi. Es šeit gribētu izteikt līdzjūtību mūsu diplomātiem un novēlēt viņiem izturību,” sacīja Dombrovskis.

“Es varētu saprast, ja Rinkēviča kungam būtu nedaudz bail varbūt iet uz tā piesaukto dialogu, jo viņš nezinātu, vai viņam pie tējas cukura vietā ir piebērts “novičoks” vai polonijs. Tā ir tā situācija, ar kuru mēs reālajā dzīvē sastopamies šādās sarunās. Un es domāju, ka ir velti viņu apvainot par to, ka viņš neielaiž kādu, teiksim tā, Krievijas okupācijas apdziedātāju Latvijas teritorijā,” norādīja deputāts Artis Pabriks (A/P).

Nekādus lēmumus attiecībā uz ārlietu ministra ziņojumu Saeima gan nepieņem, tikai uzklausa. Ārpolitikas debates parlamentā šodien ilga teju visu dienu.

4 komentāri