3 komentāri

Saeima konceptuāli atbalstījusi Latvijas un ASV līgumu par sadarbību aizsardzības jomā, kas detalizēti nosaka ASV bruņoto spēku un tiem piederošo personu, kā arī līgumdarbu izpildītāju tiesības un pienākumus, uzturoties Latvijā.

Līgums tostarp ļauj ASV spēkiem brīvi piekļūt militārās infrastruktūras objektiem un veikt tur būvdarbus. Tāpat tas paredz atbrīvot no jebkādu nodokļu nomaksas ASV militārpersonas un viņu apgādājamos.

Pēc ASV pieprasījuma Latvija ar šo līgumu atsakās no tiesībām realizēt kriminālo jurisdikciju pār ASV militārpersonām. Izņemot konkrētās lietās, kas īpaši būtiskas Latvijai, Ģenerālprokuratūra var atsaukt šo atteikšanos.

Šis ir pretrunīgi vērtēts regulējums, kas bija viens no iemesliem, kāpēc opozīcijas deputāte no partijas “Saskaņa” Jūlija Stepaņenko neatbalsta līguma noslēgšanu.

Jūlija Stepaņenko, Saeimas deputāte (“Saskaņa”)

Es uzskatu, ka šis likumprojekts savā ziņā liecina par tādu kā Latvijas okupāciju, piedodiet. Mēs atsakāmies no daļas no savām tiesībām tāpēc, lai šis karaspēks tiktu izvietots ar visām ērtībām un bez nodokļu samaksāšanas, un visām iespējām celt, būvēt, pārveidot mūsu militāros objektus. Man tas kā sievietei nepatīk.

Savukārt Aizsardzības ministrijas parlamentārais sekretārs Andrejs Panteļejevs, no Saeimas tribīnes aicinot atbalstīt līgumu, uzsver, ka Latvijas atteikšanās no kriminālās jurisdikcijas pār ASV spēkiem, ir samērīga norma.

Andrejs Panteļejevs, Aizsardzības ministrijas parlamentārais sekretārs (ZZS)

Ir bijušas runas par to, kā tur tā jurisdikcija, kurš kuru tiesās, vai notiesās, ja kaut ko izdarīs sliktu. Ziniet, šis līgums ir arī jautājums par uzticību. Ja mēs aicinām kādas valsts bruņotos spēkus, kādas valsts apbruņoto kareivi mūsu valsts teritorijā aizsargāt mūs, varbūt pat atdot dzīvību par mums, tad būtu neloģiski, ja mēs šo aicinājumu sasaistītu ar kaut kādu neuzticēšanos otrai pusei un otrās puses jurisdikcijai.

Līgums konceptuāli pirmajā lasījumā tika atbalstīts pārliecinoši. “Par” balsoja 78 deputāti. Jūlija Stepaņenko bija vienīgā deputāte, kura balsoja “pret”.

Šādus līgumus ASV ir noslēgušas arī ar citām valstīm. Pirms tas stāsies spēkā Latvijā, vēl nepieciešams Saeimas balsojums galīgajā lasījumā.

Video: LNT Ziņu sižets

TOP komentāri

 • Enija
  +3 +3 0

  Enija

  Vēsture atkārtojas. Visu laiku kliedz ka Krievija Latviju bija okupējusi un nu sakiet man kas tad nu ir šitais te?Tāda pat okupācija,tikai okupanti citi.
 • ZB
  +3 +3 0

  ZB

  Tātad Latvijā viņi jutīsies brīvāk nekā mājās. Tas ir vel viens valdības muļķīgais solis.
 • ne1
  +2 +2 0

  ne1

  un jau kuro reizi Jūlija vienīgā ir balsojusi pēc savas pārliecības un domājot par tautas interesēm...

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl