“Saskaņa” premjera amatam virza ekonomistu Vjačeslavu Dombrovski, bet prezidenta amatam – mācītāju Pēteri Sproģi

9 komentāri

Partija ”Saskaņa” premjera amatam pirmdien, 18. jūnijā, izvirzīja ekonomistu Vjačeslavu Dombrovski, savukārt par savu kandidātu uz Valsts prezidenta amatu nosauca bijušo baptistu draudžu savienības bīskapu Pēteri Sproģi.

Lai gan jau bija zināms, ka partija ”Saskaņa” premjera amatam virzīs Dombrovski, partijas biedri pirms notikušās domes sēdes bija solījuši arī pārsteigumus. Šis pārsteigums izrādījās bijušā baptistu bīskapa Sproģa pievienošanās politiskajam spēkam. Sproģis sacīja, ka viņa politika būs vienmēr un visur aizstāvēt Latvijas intereses un ne vienmēr rīkoties kā vēlas mūsu valsts tuvākie sabiedrotie.

Pēteris Sproģis
“Saskaņas” kandidāts uz prezidenta amatu

Mēs dzīvojam kustīgā pasaulē, kur ES un NATO nav vairs vienīgie pasaules globālie varas centri. Mums ir jāspēlē arī pašiem sava spēle. (..) Mūsu vērtības daudzējādi atšķiras no tām, kas ir Krievijā, bet tas nenozīmē, ka nevaram ar krieviem strādāt kopā tur, kur mūsu ekonomiskās intereses sakrīt.

“”Saskaņa” ļoti labi saprot, ka viņi ar to esošo seju sastāvu varētu būt jau apnikuši saviem vēlētājiem,” tā norāda politologs Filips Rajevskis. Bet vai partijai palīdzēs reliģiskā līdera Sproģa piesaistīšana, vēl nav teikts. Arī viņa retorika par draudzīgākām attiecībām ar Krieviju latviski runājošajiem vēlētājiem varētu radīt jautājumus, spriež politologs.

”Par jauno prezidenta amata kandidātu man ir sajūta, ka tiek tēmēts uz latviešiem, bet tā niša ir pārāk šaura, ka vairāk ir runa par reliģiskās kopienas mobilizāciju, nevis latviešiem kopumā,” turpina Rajevskis.

Eksperts norāda, ka ”Saskaņa” cenšas sevi pārdefinēt, taču trīs mēnešus pirms vēlēšanām tas ir liels izaicinājums. ”Saskaņas” nosaukumā ietverti arī vārdi ”sociāldemokrātiskā partija”, taču konservatīvā mācītāja Sproģa piesaistīšana nesaistās ar sociāldemokrātiju. Par ”Saskaņas” ideoloģisko tīrību jautājumu likusi uzdot arī tās premjerministra kandidāta izvēle.

Dombrovskis pats LNT Ziņām sacīja, ka tomēr ir sociāldemokrāts. Turklāt viņam esot plāns kā panākt ”Saskaņas” iesaisti valdībā pēc vēlēšanām.

Dombrovskis nāk klajā ar plašu programmu par to, kas jādara, lai uzplauktu Latvijas ekonomika. Ar krietni mazāku entuziasmu viņš runā par to, vai Krievija pašlaik Latvijai rada kādus draudus, un to, vai ”Saskaņas” līderis Nils Uškaovs pieļāva kļūdu, 2012. gada referendumā balsojot par krievu valodu kā otro valsts valodu.

Vjačeslavs Dombrovskis
“Saskaņas” kandidāts uz premjera amatu

Divvalodības referendums, manā skatījumā, bija emocionāla reakcija, ļoti dziļa emocionāla reakcija.

LNT: Vai tā bija kļūda?

Emocijas ir emocijas ir emocijas.

LNT: Tad jūs to, ka Nils Ušakovs balsoja par divām valsts valodām nesauktu par kļūdu, bet vienkārši emocionālu reakciju?

Es saprotu viņa rīcību.

9 komentāri