“Saskaņa” norauj kvorumu Saeimas komisijas sēdē, kā rezultātā deputāti nevar vērsties policijā “Rīgas satiksmes “konsultantu” lietā

9 komentāri

Kārtējo reizi ar fiasko beigusies Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde, kurā skatīts “Rīgas satiksmes” audits. Vienīgā komisijas rīcība, uzklausot auditorus aiz slēgtām durvīm, bija vēlme lūgt policijai sākt pārbaudi par 46 Rīgas varas partijām pietuvinātu konsultantu nodarbināšanu “Rīgas satiksmē”. Taču pat šī iecere izgāzās, jo “Saskaņas” frakcija norāva kvorumu.

Iepriekšējā sēdē, 26. martā, tika pieaicināts Vides un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) ziņotājs, no kura deputāti cerēja noskaidrot, kas tad īsti minēts auditā, taču ziņotājs deputātiem atzina, ka pats auditu nav redzējis.

Šoreiz, beidzot klātesot pašiem auditoriem, jau pašā komisijas sēdēs sākumā viens no galvenajiem jautājumiem bija, vai ļaut notiekošo fiksēt presei. Pret to neiebilda VARAM, ne arī Rīgas dome, savukārt auditori “Ernst&Young” gan bija pret.

Viens no galvenajiem argumentiem – ziņojumi satur komercinformāciju par būtiskākajām uzņēmuma darbības jomām un atklāj līgumu nosacījumus ar piegādātājiem.

“Šāda veida izpētes ziņojumi, kas atklāj juridiskās vai krāpniecības izmeklēšanas elementus, vai krīzes situācijā finanšu stāvokli, par kuru jāinteresējas īpašniekam, kreditoriem, tas nav publiski izpaužams ziņojums,” saka “Ernst&Young” pārstāvis Guntars Krols. Pēc auditora prasības, sēdi pasludināja par slēgtu, un presei fiksēt tās gaitu neļāva.

Pēc sēdes deputāti steigšus telpas pameta. Izrādās, ka komisijas vadība vēlējās likt policijai izmeklēt tā saukto “Rīgas satiksmes” konsultantu lietu, bet plāns nerealizējās.

“Bija nolemts nosūtīt Valsts policijai par iespējamību uzsākt resorisko pārbaudi saistībā ar iespējamu fiktīvu nodarbinātību konsultāciju sniegšanas pamatotību un izmaksu samērīgumu līgumu uzraudzību.  Šis bija komisijas lēmums, kur “Saskaņas” deputāti atturējās no balsojuma, līdz ar to kvoruma nebija. Šo jautājumu, iespējams, pieņemsim nākamajā reizē. Šobrīd, pateicoties “Saskaņas” deputātiem, netiek pieņemts šis lēmums,” norāda Saeimas Revīzijas komisijas vadītājs Kaspars Ģirģens (KPV LV).

Pieaicinātais Rīgas domes pārstāvis, Rīgas domes Satiksmes komitejas vadītājs Vadims Faļkovs, kritizēja Saeimas deputātus par viņu ieceri tā saukto “Rīgas satiksmes” konsultantu lietu likt izvērtēt policijai, jo ar “Rīgas satiksmes” pētīšanu nodarbojas citas tiesībsargājošās iestādes: “Man negribas teikt neko sliktu par Saeimu, bet palika domas, ka daži deputāti ne visai sagatavojās. (Jautājums: Kuri tieši?) Viņi nebija sapratuši, par ko ir runa. Tramvajs ir priekšmets, kas sastāv no daļām, brauc pa kaut kādām sliedēm. Vienkārši runāt par kaut kādu tramvaju, nu tāds neeksistē. Ir tikai konkrēti.”

Jāpiemin, ka Faļkovs pēdējā – 2017. gada – deklarācijā norādījis, ka ieņem 11 amatus – domes deputāts, Saeimas deputāta palīgs un sabiedrisko attiecību speciālists “Rīgas satiksmē”. Tikmēr Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas vadība cer, ka nākamajā sēdē kvorums netiks norauts un policijai vēstuli nosūtīt tomēr izdosies.
9 komentāri